Čeká vás zasloužená dovolená, kterou si chcete vychutnat od chvíle, kdy za sebou zavřete dveře svého bytu? Aby tomu tak bylo, nesmíte podcenit přípravu. Což ovšem neznamená pouze to, že byste se měla soustředit při balení a nezapomenout na plavky. Věcí, které budete muset zařídit, je daleko více. Pro jistotu jsme pro vás připravily seznam těch nejdůležitějších.

1. Ověřte si platnost dokladů

Podle toho, zda se chystáte cestovat pouze v rámci Evropské unie, nebo i po státech mimo ní, si zkontrolujte, zda máte v pořádku potřebné doklady. Občanský průkaz a pas nesmí být propadlé. Pamatujte, že expresní vyřízení nových dokladů není levná záležitost.

2. Sjednejte si cestovní pojištění

O přínosu cestovního pojištění pochybuje málokdo. Bez něj riskujete vysoké doplatky za lékařkou péči, a to i v některých zemích EU. Pár desítek korun za den vám průvan v peněžence neudělá, a navíc si můžete připlatit také za pojištění ztráty či odcizení zavazadel nebo pojištění odpovědnosti za škodu. Poslední zmíněná pojistka je jako záchranné lano ve chvíli, kdy nedopatřením způsobíte škodu na majetku či zdraví někomu dalšímu.

3. Zajistěte si dostatek finančních prostředků

Bez peněz do hospody nelez – a nejezdi na dovolenou. Před odjezdem se ubezpečte, že váš účet nezeje prázdnotou, i kdybyste během pobytu neměla utratit ani korunu, protože jste si zaplatila all inclusive. Člověk nikdy neví, co se může pokazit. A v zahraničí se toho někdy pokazí víc než dost. Pro jistotu s sebou mějte i hotovost. To kdyby vám „náhodou“ přestala fungovat platební karta.

4. Zabezpečte svou domácnost

Fotky z vaší exotické dovolené přidejte na sociální sítě až po návratu. Jinak se nějaký „dobrák“ vydá na návštěvu do vašeho osamoceného bytu a odnese si z něj vaše cennosti včetně věci nejdražší – soukromí. Snažte se proto minimalizovat riziko vloupání a domluvte se s blízkou osobou, aby vám vybírala schránku, větrala a celkově vyvolala dojem, že je stále někdo doma. Hodit by se vám mohlo také pojištění domácnosti.

5. Pojistěte si také věci, které si berete s sebou

V turistických lokalitách bývá rušno. Krádeže jsou na denním pořádku a často jim nelze zcela předcházet. Něco však udělat můžete: pro jistotu si sjednejte majetkové pojištění nahodilého poškození a odcizení.

6. Seznamte se s cílovou destinací

Na dovolené v Chorvatsku by vás nemělo nic moc překvapit, ale pokud máte namířeno za exotikou, určitě nebude od věci, když si před odjezdem nastudujete základní informace o zdejších kulturních zvyklostech, potenciálních rizicích a dalších důležitých věcech, které by se vám mohly hodit. Ne nadarmo se říká „kdo je připraven, není překvapen“ a v zahraničí to platí dvojnásob.

Nezbývá, než vám popřát pohodovou dovolenou plnou nezapomenutelných okamžiků a prostou nepříjemných situací.