Existuje mnoho definic přítele a liší se od člověka k člověku. Máme také různé typy přátel a svěřujeme jim své věci z určitých důvodů. Pravda je ta, že si většina z nás nedokáže udržet přátelství se stále stejnými lidmi. Je to dáno tím, že pořád rosteme, jak fyzicky, tak osobnostně.


Tím pádem je těžké navazovat přátelství, protože se řada z nich rozpadne kvůli dočasným okolnostem. Z lidí se tak během několika let mohou stát úplně jiné osobnosti, než jsme znali. I přechod ze střední školy na vysokou, může najednou zapříčinit nový zájem. Je to zkrátka proces, kterému se nevyhne nikdo z nás…


Přerušit vazby byste měli i tam, kde je nedostatek respektu nebo vám hrozí fyzické nebezpečí. Naši přátelé jsou však naši přátelé a může být těžké vidět jejich negativní chování, když jsme jim blízcí.

Tady jsou tři známky toxických přátelství, kdy je lepší dát sbohem:

Nepodporují vás tak, jak vy podporujete je


Když někomu důvěřujete a vynaložíte energii a očekáváte na oplátku to samé, ale místo toho přijdou výmluvy. Bolest může být jednodušší, než nejistá budoucnost, i když se budete cítit osamělí.

Nevkládají do vztahu čas ani úsilí


Pokud si na vás přátelé neudělají čas, pak je lepší ho trávit jinde. Když vás nenechají být sami sebou a neocení vaše silné stránky a naopak vyzdvihují ty špatné, nezaslouží si vás.

Bojíte se v jejich přítomnosti cokoliv říct a nejste sami sebou

Neměli byste být nervózní, když jste s přáteli. S přáteli se nemusíte kontrolovat, co nebo jak to říkáte. Rozhodně ne ze strachu, že tím něco pokazíte. Přátelé by vás měli podporovat prostřednictvím vašich úspěchů i bojů. Vyjádřit štěstí, když se vám daří a krýt záda, když je všechno špatně.

Neinspirují vás, abyste byli lepším člověkem nebo rostli

Vaši přátelé vás motivují, abyste se cítili lépe. To neznamená, že jsou bezchybní. Ať už je to jejich ctižádost nebo nadhled či pozitivní přístup, vás se to týká také. Stanete se ideálnější verzí sebe sama.

Život je dost krátký na to, abychom se obklopovali toxickými lidmi. Naší společnost si musíme volit moudře.