Únava u dětí může být způsobena mnoha důvody, které dávají rodičům možnost obavy, protože nejsou schopni pochopit, proč jejich dítě, které bylo tak aktivní, náhle ztratilo veškerou svou vitální energii. Nerozumí tomu, proč jejich dítě raději leží nebo sedí, místo toto, aby se šlo věnovat pohybovým aktivitám jako předtím.

1. Nedostatek spánku

Někdy se stává, že problém není o nic složitější než se zdá. Jde jednoduše o nedostatek správného množství spánku. Velmi malé děti, především miminka, většinou spí celý den a probouzejí se jen tehdy, mají-li hlad. Nicméně když děti vyrostou, jejich požadavek ke spánku se postupně snižuje. Děti ve věku 10 až 12 let potřebují pouze devět hodin spánku ke správnému vývoji a řádnému fungování jejich těla. Vzhledem k tomu, že se malé děti neustále vyvíjejí a rostou, mají různé potřeby spánku, jsou tedy individuálně unavení, i když by se to při denním režimu stávat nemělo. Čím jsou starší, klesá také chuť na některé pohybové aktivity, jako je třeba skákání nebo některé druhy hraní.
Je-li vaše dítě unaveno právě z tohoto důvodu, můžete si to potvrdit tím, že ho dáte spát o několik hodin dříve a po nějakém čase budete sledovat, zda se jeho stav zlepšil či nikoliv.

2. Nedostatek výživy

Rostoucí děti potřebují optimální množství výživy pro jejich správný vývoj a růst. Jakýkoliv nedostatek v tomto ohledu má nepříznivý vliv na jeho fyzickou ale i duševní stránku. To samé platí i o jeho aktivitách, které se mohou neočekávaně měnit. Rostoucí tělo potřebuje velké množství potravy, které mu může být poskytnuto. Velký důraz by měl být v takovém věku kladem na bílkoviny a vitamíny spolu s důležitými minerály. S cílem udržet si své dítě zdravé a aktivní, je nutné se ujistit, že mu poskytujete správnou a vyváženou stravu každý den v dostatečném množství. V současné době můžete své ratolesti koupit i různé doplňky stravy a energetické nápoje, které jim napomáhají přivést zpět ztracenou vitalitu a energii. Než začnete svému dítěti podávat doplňky stravy a další energetické produkty, poraďte se s dětským lékařem o jednotlivých produktech. Najdete tak ten nejvhodnější a vašemu dítěti nejprospěšnější.

3. Nedostatek činností

Krom těchto dvou nedostatků i existuje jeden častý, který si příliš rodičů neuvědomuje. Další příčina únavy dětí může být ta, že jednoduše nemají co dělat. Nemáli vaše dítě dostatek zdravého pohybu, může se začít nudit a vyhledávat aktivity, které by ho zabavily. A pokud nenalezne nic zábavného ani v interiéru domova, může se nakonec uchýlit ke spánku. Pokud si jste jisti, že je tohle ten důvod, proč vaše dítě tak často spí, přímějte ho, a by si šlo hrát ven na hriště, nebo mu vymyslete jiné vhodné fyzické aktivity spojené s vámi či jinými dětmi.

4. Psychologické problémy

Někdy se děti chovají tak, že jejich rodiče nedokáží pochopit, co je k tomu vede. Například takový spánek a extrémní únava může mít hned několik dalších příčin krom již jmenovaných. Kupříkladu rodinné problému, z důvodu rozvodu či častých hádek, mohou zanechat na duši dítěte nesmazatelnou jizvu a další psychické problémy. Dítě, které žije v takovém prostředí, může trpět mnohými záchvaty deprese, které je vedou k nečinnosti, únavě a stresu. V takových případech nezbývá nic jiného, než přivést chod rodiny do normálnu, nebo si řešit problémy v nepřítomnosti dětí.

5. Zdravotní příčiny

Některé zdravotní stavy, jako je astma nebo problémy s ledvinama apod. mohou být důvodem časté a extrémní únavy vašeho dítěte. Zdá se vám, že i vaše dítě je často nepochopitelně unavené, i když pro jeho aktivitu a duševní zdraví děláte maximum, může tu být jiná příčina. Zajděte proto k lékaři a svěřte se mu s problémy, které vaše dítě má. Určitě vám poradí a společně dopomůžete vašemu dítěti ke správnému spánku.