Po těžkém dni málokdo hýří energií. Když se k tomu přidají ještě vysoké letní teploty, jsme hned po příchodu z práce zralí akorát tak do postele. A nebo ne? Zkuste těchto 7 tipů.

1.  Myslete na pitný režim

Dostatek čisté vody je naprostým základem, který zabrání dehydrataci. Hned po probuzení přivítejte ráno sklenicí vody a v pitném režimu pokračujte po celý den. Mějte sklenku s vodou pořád po ruce – zvláště v prostorech, kde je klimatizace. Ta pocit žízně zastírá a nám pak hrozí, že vypijeme opravdu málo.

Pro osvěžení a zpříjemnění chuti můžete do vody přidat plátky citrónu, pomeranče či okurky. Stejnou službu vám udělají bylinky, hlavně máta a meduňka. Kromě vody si dopřejte také bylinné, ovocné nebo zelené čaje.

2.  Vyrobte si čerstvou ovocnou nebo zeleninovou šťávu

Další možností, která vám zpestří pitný režim a dodá cennou energii, je čerstvá šťáva. Ovocné a zeleninové lisované šťávy bez přidaných cukrů dodají tělu spoustu živin a cenných antioxidantů. Vitaminy, minerály i vláknina jsou nezbytné ke správnému fungování všech pochodů v našem organismu. Čerstvými šťávami podpoříte trávicí systém, ledviny, srdce i mozek. Pro rychlé doplnění energie jsou ideální citrusy, pomeranč, hroznové víno, ananas nebo lesní plody.

3.  Protáhněte se

K zahnání akutní únavy obvykle stačí obyčejné protažení těla. I jednoduché cviky, které si pamatujete ještě ze základní školy, mají skvělé účinky. K boji proti chronické únavě už je ale třeba vytáhnout silnější zbraně. Výborně v tomto směru funguje jóga a pilates. Pravidelné procházky, nordic walking nebo jogging v kombinaci s posilovacími cviky fungují také perfektně.

4.  Procvičte i oči

Oční gymnastika má pozitivní vliv na látkovou výměnu a celkově zlepšuje zrak. Cvičení provádějte 3× denně.

  1. Uvolněte se, sundejte si brýle, pokud je nosíte, a plně se soustřeďte na jednotlivé cviky.
  2. Několikrát jen zamrkejte až do krajních poloh.
  3. Podívejte se nahoru a zase dolů.
  4. Přesuňte pohled zprava doleva a zpět.
  5. To samé v úhlopříčném směru.
  6. Zakružte očima doleva a doprava.
  7. Cvičení zakončete opět mrkáním.

Všechny cviky opakujte vždy 10× a mezi nimi si dávejte 10vteřinovou pauzu.

8.  Dejte si vlažnou sprchu

Studená sprcha probudí i toho největšího ospalce. Bohatě však stačí voda vlažná. Pokud vám to čas dovolí, skočte pod sprchu hned po ránu. Nabudíte tak smysly a připravíte se na celý den. Pokud budete cítit během dne únavu, zkuste si opláchnout obličej a vnitřní stranu zápěstí studenou vodou. Stejného účinku dosáhnete i s termální vodou ve spreji.

9.  Vyvětrejte

Zíváte, zavírají se vám oči a vaše myšlenky směřují jen k měkoučké posteli? Ještě předtím, než do sebe vyklopíte další hrnek kávy, pořádně vyvětrejte. Pokud budete dál sedět ve vydýchaném vzduchu, pocit únavy se ještě zvýší. Nejlepší je větrat brzy ráno a pozdě večer. V případě, že potřebujete vyvětrat i během dne, otevřete hned několik oken najednou, aby se vytvořil průvan. Vzduch se tak vymění mnohem rychleji.

10.  Klimatizace nastavená na správnou teplotu

Máte doma nebo v práci nástěnnou klimatizaci? Letní vedra se s tímto pomocníkem zvládají daleko lépe. Nižší teploty pomáhají předcházet únavě a zlepšují schopnost soustředění. Kromě příjemného ochlazování interiéru klimatizace také čistí vzduch od nečistot. To ocení nejen alergici a astmatici, ale také rodiče malých dětí, které jsou na prach a roztoče velmi citlivé.

A jaké trumfy v rukávu proti únavě nosíte vy?  Napište nám do komentářů.