Čekají vaše dítě v letošním školním roce jednotné přijímací zkoušky na osmileté gymnázium? Pak právě teď nastal nejvyšší čas, aby vaše dítě zahájilo přípravu. Není totiž žádným tajemstvím, že se jedná o velice náročné zkoušky, u nichž hraje řádná příprava významnou a často rozhodující roli.  

Jak vypadají přijímačky na víceletá gymnázia?

Přijímačky na víceletá gymnázia se skládají z 2 částí, mezi které patří přijímačky z českého jazyka a přijímačky z matematiky. Obecně zahrnují probíranou látku na základní škole dle výukového plánu. Na co vše by se mělo dítě zaměřit lze zjistit na stránkách společnosti CERMAT, která testy vytváří.

Je třeba však myslet i na to, že jednotlivé gymnázia mohou vypsat i vlastní část přijímaček či určit další kritéria, jež budou rozhodovat při přijetí. U gymnázií tak často záleží také na prospěchu, účasti na olympiádách apod.

Nejčastější formy přípravy

Při přípravě na přijímačky je třeba myslet na to, že každému dítěti vyhovuje jiný způsob přípravy a zvolit tedy takový způsob přípravy, který bude vaše dítě bavit a povede k úspěšnému složení přijímacích zkoušek na gymnázium. Mezi nejčastější formy přípravy se řadí zejména:

  • Samostatná domácí příprava

Domácí příprava obecně patří mezi velice využívaný způsob přípravy, jelikož se dítě může připravovat podle svých osobních potřeb a v pravidelných časových intervalech. Tento způsob přípravy se řadí také mezi nejlevnější, protože je zdarma. Stačí jen zakoupit potřebné učebnice a vytisknout přípravné testy. Nevýhodou je, že chybí často pravidelnost, děti se vyhýbají náročným úlohám a také si často neosvojí časté chytáky a vhodné strategie řešení. 

  • Přípravné kurzy

Dalším častým způsobem přípravy na přijímačky na víceletá gymnázia jsou přípravné kurzy. Tento způsob přípravy lze absolvovat buď v malých, nebo velkých skupinách. Mezi účinnější metody se obecně řadí přípravné kurzy o nízkém počtu studentů, avšak nevýhodou oproti větším skupinám je vyšší cena. Výhodou přípravných kurzů je zejména cílená příprava na přijímačky. Účinnost tohoto typu přípravy však závisí na volbě přípravného kurzu, proto je třeba věnovat jeho výběru dostatek pozornosti. Kvalita nabízených přípravných kurzů se totiž může značně lišit. Často je třeba také dojíždět.

  • Individuální doučování

Individuální doučování patří mezi jednu z nejefektivnějších metod přípravy, ale pouze v případě, že se vám podaří sehnat vhodného lektora.  Lektor totiž může připravit výuku přesně dle potřeb a časových možností dítěte. V rámci individuálního doučování také často lektor nejlépe zjistí, kde má dítě největší mezery a může tak výuku zaměřit na látku, kterou potřebuje dítě nejvíce procvičit. Nevýhodou je především vyšší cena, jelikož za kvalitního lektora je potřeba si často připlatit. 

  • Přijímačky nanečisto

Přijímačky nanečisto se v posledních letech těší velké popularitě, jelikož dítě získá nejen potřebné znalosti, ale také se seznámí s podobou testů. Kromě jiného se naučí pracovat se stresem a osvojí si nejlepší strategie řešení testů. Opět je však věnovat pozornost výběru společnosti, která přijímačky nanečisto pořádá. Chcete-li vsadit na jistotu, pak máme pro vás tip na přijímačky nanečisto od Doctriny, která představuje ucelenou přípravu a poskytne vám i vašemu dítěti zpětnou vazbu.

Při výběru vhodné přípravy však nezapomeňte vzít v úvahu potřeby dítěte. Vsadit můžete i na kombinaci jednotlivých způsobů přípravy.