V současné době se lze ve stále větším množství klasických kamenných i internetových obchodů setkat s kosmetikou, která se označuje jako přírodní, případně jako biokosmetika. Jaké jsou její charakteristické vlastnosti a proč byste si ji vůbec měli pořizovat?

Co je přírodní kosmetika?

Pod pojmem přírodní kosmetika se nachází takřka nepřeberné množství produktů. Jde kupříkladu o zboží z oblasti vlasové přírodní kosmetiky, tedy šampony, kondicionéry apod. Dále jsou stále populárnější pleťové krémy, masky, oleje, ale i deodoranty či mýdla, tedy přípravky, které doma používá každý z vás, a to denně.

Jaké parametry od ní lze očekávat?

Základem je fakt, že jsou tyto produkty bez chemických látek, jež by mohly ohrožovat životní prostředí a vaše zdraví. Typická je tedy zejména kosmetika bez sulfátů a parabenů, tedy konzervačních látek, které jsou jinak obsažené v běžných kosmetických přípravcích.

Vlasová či tělová přírodní kosmetika musí splňovat i další kritéria. Především se mají při její výrobě používat přírodní zdroje a suroviny. Stále častěji se tak namísto chemikálií používají třeba sušené bylinky a plodiny, při jejichž pěstování nebyly aplikované žádné chemické postřiky a hnojiva tak, aby byly zachované jejich přirozené vlastnosti. Samotné výrobky z oblasti přírodní kosmetiky se pak vyrábějí šetrnými výrobními postupy s využitím vody, přírodních olejů, bylinných extraktů a dalších organických látek.

Co přináší vašemu tělu?

Pro organismus má tělová a vlasová přírodní kosmetika rozhodně blahodárný účinek. Ani při dlouhodobé aplikaci nehrozí alergické reakce, do těla se skrz pokožku nedostávají žádné látky, jež by ohrožovaly vaše zdraví. Bylinné extrakty navíc působí i jako přírodní antioxidanty, díky nimž se z organismu vylučují nežádoucí látky.