Léto je obdobím radovánek u vody. Na děti však čekají i mnohá úskalí. Co všechno by rodiče neměli podcenit?

Bezpečí ve vodě

I když dítko umí plavat, rozhodně byste jej neměli ve vodě pouštět z dohledu. Ve větší skupině dospělých hrozí špatná domluva, kdy obvykle platí, že si každý myslí, že zodpovědnost mají ti ostatní. Za dítě máte zodpovědnost ovšem vždy, nikdy tak neupadejte do klidu, že někdo jiný hlídá a nemůže se nic stát.

Jestliže se potomek plavat teprve učí, vybavte jej plaveckými pomůckami. Plavčíci se shodují, že nejvhodnější je pás s destičkami. Za zcela nevhodné odborníci považují oblíbené nafukovací kruhy nebo rukávky.

Dětem mohou sklouznout a vyloučit nelze ani riziko, že prasknou, raději se jim tedy vyhněte. Navíc dítě nikdy neudrží ve vhodné splývavé poloze. Při sportovních aktivitách, například při jízdě na paddleboardu, rozhodně nezapomeňte na záchrannou vestu.

Ostré slunce

Malá miminka cca do jednoho roku věku by na přímé slunce neměla přijít vůbec, shodují se lékaři. Větší děti bychom měli důkladně chránit.

Nezapomeneme na pokrývku hlavy a natření pokožky krémem s ochranným faktorem. Někteří rodiče dokonce svoje potomky na slunce nejsou ochotni pustit například bez dlouhého rukávu. Určitě je možné si k vodě sbalit pončo pro děti a využít jej místo oblečení.

V poledne je na místě na prudké slunce raději vůbec nechodit, což platí i pro dospělé. Raději si tak s dětmi udělejte v největším poledním horku siestu, radí lékaři.

Ochrana před zimou

Dětské nemoci u vody útočí také, typicky z prochlazení. Potkat děti může rýma, kašel, ale také o něco závažnější angína. Většinou je ale virového původu, proto se, jak upozorňují lékaři, neléčí antibiotiky.

Zabraňte tomu, aby se děti do studené vody vrhaly rozehřáté. S pobytem ve vodě to navíc určitě nepřeháníme. Již zmiňované dětské pončo poslouží jako účinná ochrana i před chladem.

Dámské nebo pánské pončo by měli mít v tašce i rodiče. Využít totiž tento šikovný doplněk můžou nejen děti, ale i dospělí, ručníkové pončo poslouží místo osušky, navíc vám v něm nebude zima.

Ochrana před zraněním

Podobně jako v případě neznámé vody platí, že nejvhodnější prevencí je bedlivý dohled. Děti navíc poučíme, že do vody nemají skákat, pokud nevědí, jak je hluboká, neměly by běhat, aby neuklouzly a podobně. Zranění kvůli uklouznutí patří k nejčastějším nechtěným důsledkům radovánek u přírodních koupališť.

Praktickou pomůckou jsou určitě neoprenové boty do vody, které dokáží ochránit děti před úrazem. Děti by je měly nosit zejména v moři, protože je riziko, že šlápnou například na mořského ježka, případně také na ostrý kamínek.

Zásadní je u bot k vodě pevná stélka a protiskluzová podrážka. Varovný prst zdvihají ortopedi nad oblíbeným českým zvykem nosit k vodě žabky. Ty je dobré schovat si maximálně do sucha na pláž, k vodě jsou určitě naprosto nevhodné.

Autor: Mysticstore.cz