Ač si to nemusíte připouštět, v práci člověk tráví třetinu svého života. Lidé se proto snaží svou práci dělat s radostí, protože být někde osm hodin denně, kde vás to nebaví, to není nic moc a pro lidskou psychiku to také není to pravé ořechové. Některé pracovní návyky či vytížení může mít negativní vliv na váš životní styl, na vaše zdraví nebo také na metabolismus a jeho zpomalování. Když přijdete z práce, kde vás to nebaví, dáte si rádi čokoládu nebo se přejídáte? Popřípadě jste tak často unavení, že kanape vítězí nad cvičením. Lze to změnit?

Práce a její vliv na vás

Máte-li sedavé zaměstnání, potřebujete se na pohyb zaměřit víc než ti, kteří v práci naběhají hned několik kilometrů za dopoledne. Někteří nemají vůbec čas se najíst, jiní jsou ze svých šéfů a nadřízených ve stresu, že nepolknou ani sousto, dokud se za nimi nezaklapnou dveře kanceláře. Pro vaše zdraví to není nic, co by prospívalo. Jak to změnit?

Sedavé zaměstnání versus pohyb

Prosedíte denně osm pracovních hodin u stolu nebo počítače a váš jediný pohyb je chůze na toaletu nebo pro poštu? Zdlouhavému sezení je dobré se vyhnout, proto se minimálně jednou za hodinu zvedněte a hýbejte se. Nemáme na mysli žádné akrobatické kousky, které byste jinak nezvládaly, ale stačí pár kroků po kanceláři, udělejte pár dřepů nebo jen tak sejděte schody a zase jděte nahoru. Rozproudíte krev a také lymfy. Dejte si upomínku a dodržujte to. Stačí pět minut!

Aktivita za dveřmi práce

Zamyslete se nad svou denní dávkou pohybu. Když v práci sedíte, moc pohybu nemáte. A co děláte doma? Je dobré mít nějakou pohybovou aktivitu, která vám vyváží denní sezení. Můžete chodit cvičit, jdete se po práci projít a podobně. Nestíháte? Pak s sebou do práce vezměte tašku na cvičení nebo si jděte před prací zaplavat.