Černé tečky jsou nepříjemným nedostatkem na kráse, který se velmi obtížně odstraňuje. Aby byl výsledek perfektní, je potřeba trpělivosti a pravidelnosti v péči. I přesto existují nějaké způsoby, jak péči o pleť vylepšit, aby se černé tečky ztratily rychleji a pokud možno nevracely se. V článku najdete několik rad a doporučení ohledně efektivního zmírnění černých teček.

Jak černé tečky vznikají?

V pleti jsou póry, které se mohou zanášet. Právě hromaděním nečistot a mazu vylučovaného pletí se vytváří nevzhledné černé tečky. Zvýšeným vylučováním sekretu z mazových žláz může navíc dojít ke vzniku zánětu, kdy výsledkem je akné. V první řadě je však důležité si uvědomit, že samotné černé tečky nejsou způsobené pouze nečistotami, takže se jich nezbavíte, když budete pleť zběsile drhnout. Celý postup musí být pečlivě promyšlen a sázet na jemnost, aby se zabránilo zbytečnému vysychání a poškozování pleti, což by ve výsledku způsobovalo pouze další problémy.

Nejčastěji se černé tečky objevují u smíšené či mastné pleti. Postihují zejména oblasti čela, nosu a okolí či brady. Při jejich ignorování se mohou zvětšovat a naopak při řádné péči se zmenšují, až jsou postupně téměř neviditelné. I tak se však může stát, že budou přítomné a dokonale nevymizí.

Co při odstraňování černých teček určitě nedělat

Jestli chcete s černými tečkami udělat krátký proces a rozhodnete se je vymáčknout, není to ta nejlepší strategie. Naopak si vymačkáváním zaděláváte na zánět a nepříjemné poškození pleti, kdy výsledkem mohou být až ošklivé jizvičky. Ani příliš časté používání peelingů či jiných více invazivních metod není dobré. Větší očistu zařazujte jednou až dvakrát za týden, ale určitě nedrhněte pleť každý den. Podobně pracujte i s nejrůznějšími maskami. Zařazujte je občas, ale ne na denní bázi. Ke kupovaným mohou být alternativou i nejrůznější domácí masky z přírodních surovin.

Pravidelná péče o pleť

Základní bojovou strategií proti černým tečkám je pravidelná a důsledná péče o pleť. Nestačí si jednou za týden vzpomenout, že si máte dát krém a vyčistit pleť, ale ideální je nezapomínat na péči každé ráno a večer. Díky tomu předejdete celé řadě problémů a možná se vám podaří zmírnit či úplně vyřešit stávající potíže.

Volba vhodné kosmetiky

Aby byla pravidelná péče o pleť opravdu účinná a efektivní, je nutné zvolit správný druh kosmetiky. Nejdříve si zjistěte, jaký máte typ pleti, a podle toho vybírejte jednotlivé přípravky. Ideální je vybrat si celou řadu kosmetiky, kdy se dané přípravky vzájemně doplňují a vytváří komplexní péči. Pokud sami nevíte, co by pro vás bylo vhodné, zkuste se zastavit u kosmetičky, která vám sdělí, jaký druh pletí máte, a případně doporučí i kvalitní značku kosmetiky.

Čištění pleti

Protože černé tečky se zvětšují při nečištění pleti, zvolte pravidelnou rutinu, díky které se ani nestihnou vytvořit. Pro každodenní péči používejte čistící vodu. Ta se hodí pro ranní rutinu i na závěr večerního odlíčení dekorativní kosmetiky. Pro mastnější pleť je dobré jednou za den zařadit speciální čisticí pěnu. Jednou až dvakrát za týden používejte peeling pro důkladnější očistu od nánosů nečistot a mazu. Při výběru kosmetiky sledujte složení. Pro eliminaci černých teček jsou vhodné přípravky s kyselinou glykolovou, salicylovou nebo s benzoyl peroxidem.

Správná životospráva

Aby byla pleť čistá, musí být dobře vyživovaná i zevnitř. Nastolení rovnováhy začíná u vhodného jídelníčku a dostatečného pitného režimu. Právě hydratace patří mezi důležité body. V rámci zdravé životosprávy nezapomínejte ani na ochranu před sluníčkem a dávejte si pozor, ať si na obličej nesaháte špinavýma rukama. Tím se totiž hromadí nečistoty, takže se není čemu divit, že se póry zanesou a ucpou. Pro lepší cirkulaci krve a vylučování odpadních látek z těla si jednou za čas dopřejte sportovní aktivitu, kdy se řádně zapotíte. Výsledky sice nepoznáte hned, ale po nějaké době se dostaví úspěch, který bude trvale udržitelný. Příjemným bonusem mohou být ztracené kilogramy, vytvarovaná postava a celkově svěžejší vzhled.

Se speciálním čistícím kartáčkem to půjde lépe

Pravidelná péče přináší své ovoce, ale výsledky můžete podpořit i volbou chytrého přístroje. Příkladem je VisaPure Advanced od Philips s několika speciálními čisticími kartáčky, jejichž účelem je šetrné, ale přesto hloubkové a důkladné vyčištění pleti. Díky masáži se navíc zlepšuje průtok krve, takže výsledkem je svěží a mladší vzhled. Využití je tedy multifunkční a kromě čisticího efektu napomáhá zlepšení tvorby kolagenu a vyhlazení jemných vrásek.