Stále víc a víc lidí propadává běhání. Tento sport pomáhá zvyšovat kondici, napomáhá pevnějšímu tělu, může pomoci při hubnutí. Je to aktuální trend a jak jste kdysi viděli jen pár „šílenců“ kteří v létě, na podzim i v zimě běhali venku, nyní se tento počet lidí zvyšuje. Také potkáváte ráno nebo večer barevně oděné jedince, kteří mají sluchátka v uších a běží neznámo kam?

Běhám, běháš, běháme

Běh je pro tělo nejpřirozenějším a tedy jedním z nejzdravějších sportů pro lidské tělo. Pomáhá spalovat kalorie, napomáhá budování svalů, odbourává stres, nervozitu a pomáhá pro vaše srdce. Nehledě na to, že je to pohyb, který lidské tělo potřebuje. Když budete běhat pravidelně, pak uvidíte, že za dva týdny uběhnete víc, než na začátku.

Nejrychlejší? Před třicátými narozeninami!

Ve Španělsku vědci porovnávali výsledky maratonců s jejich věkem a přišli na zajímavé skutečnosti. Kdy běhají muži nejrychleji? U mužů je to ve věku 27 let. U žen to je o dva roky později, tedy ve věku 29 let. Zajímavé také je, že rok co rok se rychlost se s každým rokem snižuje asi o dvě procenta. Řeč je o trénovaných běžcích, kteří běží na delší trasy.

Běhat se dá i ve stáří

Běhat se dá opravdu v každém věku, důkazem toho je například Gladys Burrillová, která dokončila svůj maraton v Honolulu ve věku 92 let. Běhat tedy můžete opravdu v každém věku!

Spálíte spoustu kalorií

Tabulky uvádějí, že při hodině běhu spálíte asi 4500 kilojoulů. Ovšem jde o univerzální čísla, která se berou z různých průměrů. Hodně záleží také na tom, jakou trasou běžíte, jak dlouho běžíte, jakou rychlostí. Svůj podíl na spálených kaloriích má také váha, vaše aktuální kondice. Existují různé aplikace do mobilu nebo chytré hodinky, které vypočítají spálené kilojouly přímo u vás.