Výkup vozidel je příjemnou alternativou k prodeji přes inzerát či ke komisnímu prodeji. V čem konkrétně vám autobazar při prodeji usnadní život? A jak obvykle takový prodej probíhá?

Výkup vozidel ve velkém autobazaru

Po prvotní návštěvě autobazaru se zákazníka ujímá výkupčí. Nejprve proběhne kontrola dokladů k vozu, VIN čísla a ověření, zda se skutečně jedná o osobu oprávněnou s automobilem nakládat. Pokud auto nevykazuje výraznější vady, přechází se k testovací jízdě.

Stanovení ceny

Ještě před testovací jízdou zasílá výkupčí veškeré dostupné informace o vozidle na centrálu autobazaru, kde pracují specialisté vyškolení na stanovení ceny. Podle obdržených informací a kritérií pak určují, jakou částku je možné za vozidlo nabídnout. Proces cenotvorby je velice rychlý a trvá obvykle 30 až 60 minut.

Testovací jízda

Obvykle mají autobazary dva typy testovacích jízd. Kratší pro levnější druhy automobilů a delší pro dražší modely, čtyřkolky a vozidla s automatickou převodovkou. Vozidlo řídí výkupčí za přítomnosti prodávajícího, který je v tuto chvíli stále ještě majitelem, tudíž výkupčí bez jeho souhlasu nemůže činit žádné úkony. Jízdní test je poklidný, po jeho dobu výkupčí klade majiteli otázky týkající se vozidla a testuje jednotlivé komponenty. Kratší okruh jízdy zabere 5 až 10 minut, delší zhruba 30 minut.

Prohlídka technického stavu

Po skončení testovací jízdy je vozidlo podrobeno detailnější kontrole na zvedáku, kde se kontrolují jednotlivé identifikátory, reálnost kilometrů, vytopení apod., vozidlo je také napojeno na diagnostické zařízení. Všechny zjištěné informace se zapisují do průvodního listu vozidla. Poté je zákazníkovi nabídnuta cena výkupu, od které jsou již odečteny náklady na opravy.

Právní stránka věci

Autobazary dále pomocí VINu kontrolují, zda automobil není zastavený, nevázne na něm leasing či na majitele není uvalena exekuce, případně insolvence. Prověřuje se také evidence v registru kradených vozidel Policie ČR, plus registrace vozidla v cizí zemi. V dnešní době se jedná o běžně dohledatelné údaje, které může prostřednictvím příslušných webových stránek nalézt každý. Zkusit doma si to můžete i vy. Podvodů s vozy v exekuci přibývá, zvýšená opatrnost je tedy na místě.

Pro autobazar práce nekončí

Po provedení výše uvedených kroků, které zaberou zhruba 2 hodiny času, se majitel na místě rozhodne o prodeji za nabídnutou cenu. Peníze obvykle dostane ihned po podepsání řádné kupní smlouvy. Po změnách v přihlašování aut se vlastníkem stává autobazar, byť s vozidlem prakticky vůbec nejezdí. Z pohledu autobazaru práce nekončí a vozidlo pokračuje k tzv. stockaři, který provede další prohlídku všech cca 100 parametrů a doplní potřebné kapaliny. Je-li vůz v dobrém stavu, putuje na myčku, na vyčištění interiéru a poté konečně na výstavní plochu.

Vyskytnou-li se závady, vůz míří do dílen. Menší opravy řeší oddělení tzv. smart repair, jehož pracovníci umí obnovit lak jemným broušením a leštěním, zacelit drobné praskliny na sklech, či provést renovaci světlometů.

Velké autobazary mívají i vlastní pneuservisy, kde se mění enormně opotřebené pneumatiky, nebo se mění gumy, které nesouhlasí s rozměrem zapsaným v technickém průkazu vozidla.

Je výkup automobilu dobrý nápad?

Záleží, jaké má zákazník očekávání. Obecně lze říci, že výkup autobazarem je rychlý a snadný způsob, jak se starého vozu zbavit. Čas a úsilí, které ušetříte, se ovšem odrazí ve výši výkupní ceny. Z uvedených informací je patrné, kolik práce mají autobazary s vylepšením stavu vozidla a je jasné, že tyto úkony musejí z něčeho financovat.

Navštěvujete autobazary? Prodali nebo koupili jste vozidlo přes autobazar? Sdílejte zkušenosti tipy a rady ve společné diskuzi.