Chřipka je velmi nepříjemné onemocnění, pokud navíc ženu zastihne během těhotenství, platí to dvojnásob. Většina nastávajících maminek má velkou starost o to, aby se jejich dítě vyvíjelo správně. Když se tedy objeví nemoc, mnoho z nich znervózní a má obavu, aby se na jejich miminku nepodepsala. Pokud patříte mezi ně, nepanikařte. Naprostá většina projevů chřipky nemůže vašemu miminku nijak ublížit.

Chřipka v těhotenství

Chřipka je virové onemocnění, které se šíří kapénkovou infekcí. Proto je v první řadě dobré vyhýbat se místům, kde se vyskytují nemocní. Když si vás nemoc i přesto najde, bývá někdy těžké rozeznat chřipku od nachlazení. Příznaky jsou velmi podobné, avšak v případě chřipky je jejich průběh mnohem závažnější. Mezi hlavní symptomy chřipky patří zvýšená teplota, kašel, rýma, bolest hlavy, svalů a kloubů. Všechny tyto příznaky by nijakým způsobem neměly ohrozit vaše dítě s výjimkou jednoho – teploty. Zvláště v prvním trimestru může teplota vyšší jako 38°C miminku škodit. V případě teploty proto neváhejte a okamžitě ji začněte léčit.

Jaké léky si můžete v těhotenství dovolit?

Když se řekne „chřipka“, většině z nás se vybaví paralen. Tento běžně užívaný lék se může užívat i v těhotenství. Pokud jste v posledním trimestru těhotenství, pozor byste si měla dát na ibuprofen či acylpyrin. Léky tohoto typu by mohly vašemu miminku vážně uškodit, proto se jim rozhodně vyhněte. Horké nápoje typu Coldrex nebo Modafen se v těhotenství nedoporučují, proto jejich užití vždy konzultujte s lékařem či lékárníkem.

I v případě, kdy vás trápí kašel, je při výběru léku důležitá informace, ve kterém trimestru se nacházíte. Důležité však je pamatovat si, že populární léky Bromhexin a Mucosolvan se v těhotenství vůbec nedoporučují užívat. Pokud na kašel rádi používáte bylinné čaje nebo sirupy, poraďte se u lékaře či lékárníka, které můžete do léčby zařadit. Ne všechny byliny jsou totiž v těhotenství vhodné.

Pokud chcete skoncovat s rýmou, sáhněte po spreji do nosu. Např. známého léku Olynth se určitě bát nemusíte. Pokud však máte raději přírodní produkty, určitě vám můžeme doporučit mořskou vodu ve spreji či Vincentku.

Důležitá prevence

Nejlepší by bylo, kdybyste se v těhotenství vůbec s chřipkou nemusela pasovat. Nesmírně důležitá je proto prevence. Posilujte tedy imunitu konzumací ovoce a zeleniny či vitamínovými doplňky. Vsadit můžete na vitamin C v tabletách nebo na speciální vitamínové preparáty určené přímo pro těhotné jako je např. GS Mamavit.

Těhotenství je zcela přirozené, ale také zcela speciální období v životě ženy. Ne všechny preparáty jsou vhodné pro těhotné, proto se raději vždy poraďte s lékařem či lékárníkem. Chřipka v těhotenství není žádná pohroma. Je však důležité sáhnout po těch správných lécích. Pečlivě proto také studujte příbalové letáky, kde bývá vždy uvedena informace, zda je daný produkt vhodný také pro těhotné ženy.