V práci zůstáváte do sedmé večer, nebo rozvážíte děti po kroužcích a odpoledních aktivitách. O víkendu se snažíte dohnat vše, co jste zmeškali během týdne, ať už práci, studium, nebo úklid a zdokonalování své domácnosti. Nezáleží na tom, jestli máte přítele, manžela, děti, nebo jste zatím bez potomků. Na svém vztahu musíte neustále pracovat. Čím méně času a zájmů sdílíte, tím více se od sebe vzdalujete a váš vztah je ohrožen. Jak jej posílit?

1. Z obyčejných věcí udělejte výjimečné

Pokud obyčejné chvíle a povinnosti proměníte ve společně strávený čas, můžete si vytvořit příjemné rutiny a tradice, které vás více spojí. Například společná příprava večeře, kterou si pak vychutnáte při svíčkách nebo klidně na gauči při sledování společného oblíbeného seriálu… Nebo nedělní dlouhá rána v posteli, kdy budete spolu poslouchat audioknihu nebo podcast, který vás zajímá a pak si o nich popovídáte.

2. Najděte si hobby, které vás baví oba

Psychologické výzkumy potvrzují, že je spíše pravda “ vrána k vráně sedá “ a ne „protiklady se přitahují“. Přesněji – odlišní lidé se mohou přitahovat, ale vyšší šanci na dlouhodobý vztah mají lidé, kteří mají podobné zájmy a tráví při nich společný čas. Bude to bruslení, skládání puzzle, chození do kina nebo předělávání staršího nábytku?

3. Intimita na předním místě

Každý z nás preferuje jiný jazyk lásky – pro někoho jsou to vyznání náklonnosti, pro jiného dárky, ale do fungujícího vztahu jednoznačně patří fyzický kontakt. Nezapomínejte na všechny jeho podoby – od objetí, polibků, toulení se až po samotný sex. Ten si vychutnávejte často a opepřete ho různými způsoby – například si oblečte spodní prádlo pro páry (a nic víc), vezměte si do ložnice rozpuštěnou čokoládu a podívejte se na sexy film.

4. Různými způsoby vyjadřujte, že k sobě patříte

Pamatujete si ještě na ty motýlky v břiše, když si váš partner změnil status na Facebooku na zadaný? V dnešní době má tento projev závazku různé podoby. Ať už sdílení společných fotek na sociálních sítích (vždyť tak nejčastěji zjišťujeme, že se různé celebrity daly dohromady nebo rozešli), nebo si koupíte párové mikiny, které dají všem najevo, že vy dva patříte k sobě.

5. Připomínejte si vaše nejkrásnější společné okamžiky

V rutině běžných dní je snadné zaměřit svoji pozornost na desítky drobných nedostatků partnera. Proto si musíme cíleně nacházet čas na vzpomínky na ty nejkrásnější chvíle ve vztahu. Prohlížení fotek ze svatby nebo ze společné dovolené spolu s připomínáním si těch nejpříjemnějších zážitků vám pomůže vzpomenout si, proč jste se do partnera zamilovali a jak dobře vám spolu může být.

6. Respektujte hranice svého partnera

Zamyslete se nad následujícími otázkami. Je váš partner raději sám, když se cítí špatně nebo když je rozzlobený? Nevadí mu, pokud mu píšete celý den zprávy nebo si raději s vámi telefonuje, pokud zrovna nejste spolu? Po hádce potřebuje vychladnout a trávit nějaký čas o samotě? Jsou nějaká témata, o kterých si nechce povídat? Tyto otázky jsou jednoduché, ale odpovědi na ně mají potenciál vymezit hranice vašeho partnera, které byste neměli překračovat, pokud chcete dobře vycházet.

7. Vyhraďte si čas sami na sebe

Náš vztah ovlivňuje také to, jaký máme pocit sami ze sebe. Pokud například nemáme dostatečné sebevědomí, hledáme potvrzení své důležitosti u partnera a tím tvoříme svou závislost na něm. Každý člověk musí být v první řadě rád sám se sebou a teprve potom může tvořit funkční a pevný vztah s jiným člověkem. Věnujte čas svému seberozvoji, v emocionální, fyzické i duševní oblasti. Takto se stáváte tou nejlepší verzí sebe samé a ocení to i váš partner.