Sladké sny nejsou automatické. S kvalitním ložním povlečením jsou ale více než pravděpodobné!
Povlečení do postele vybíráme s přihlédnutím k několika parametrům. Na kvalitě našeho spánku se spolu se stupněm zatemněním místnosti a teplotě, která v ní panuje (ideální je mezi patnácti a devatenácti stupni), odráží i jeho materiál.

Příjemné na dotek, savé a prodyšné

Ložní povlečení by mělo být příjemné na dotek, dobře odvádějící pot a prodyšné. A také zajímavé na pohled. Jsou to právě lůžkoviny, které udávají tón a atmosféru celé ložnice.

Zaměřeno na materiál

Jiný zvolíme do mrazivých zimních nocí, jiný do letních tropických. Pro první případ je například vhodný měkký a na údržbu nenáročný flanel. Dobře vás ale zahřeje i povlečení z nadýchaných mikromateriálů (mikrpoplyš a mikroflanel), které na dotek připomínají plyšového medvídka.

Časem prověřená bavlna

Do teplých letních nocí je vhodné bavlněné povlečení. Za nejkvalitnější je obecně považována egyptská bavlna. Právě zde totiž dozrává bavlna těch nejlepších parametrů. Bavlna s velmi kvalitním dlouhým vláknem, z něhož se utkává kvalitní a pro alergiky doporučovaný bavlněný satén. Luxusní, s jemným leskem a nevytvářející žmolky. Bavlněný satén nezaměňujte s klasickým saténem. Zatímco bavlněný satén je přírodní materiál, klasický satén je materiálem syntetickým.

Bavlna renforce a perkál

Velmi luxusní je bavlna renforcé, která vzniká macerováním klasické bavlny ve speciálním roztoku. Ten tkaninu zbaví vrchní vrstvy, pod níž zůstane ta jemnější. Ale také odolnější, hebčí a skvěle regulující tělesnou teplotu. Velmi luxusní je i tzv. perkál bavlna. Prodyšná, odolná a velmi hebká.

Jak pečovat o bavlněné povlečení

K tomu, aby si bavlněné povlečení dlouho zachovalo své vlastnosti, je zapotřebí se o něj dobře starat. Při praní se například nedoporučuje do pračky přidávat aviváž, která zabraňuje vláknu přirozeně dýchat a absorbovat vlhkost. A při sušení v sušičce renomovaní výrobci doporučují přidat do bubnu několik tenisových míčků. Prádlo bude více nadýchané a rovnoměrněji vysušené.

Zaměřeno na rozměr

Většina uživatelů se při výběru ložního povlečení zaměřuje na materiál a vzor. A objedná si povlečení, které je jejich lůžkovinám příliš velké, nebo naopak malé. Na trhu vedle standardního povlečení 140 × 200 cm, najdete i povlečení atypických rozměrů (140 × 240 cm, 140 × 260 cm, 200 × 220, 200 × 240 cm atd.) Proto si před koupí povlečení vždy dobře přeměřte lůžkoviny, pro něž bude určeno.

Odvažte se!

Ložní povlečení ale v ložnici plní i estetickou funkci. A cenově dostupný způsob, jak v ní docílit změny. Z designového hlediska doporučujeme trošku popustit uzdu své fantazii a na posteli zkombinovat polštář různých barev, tvarů, vzorů a materiálů.