Víte, co znamená pojem emoční balast? Mnoho osob v dnešní době skrývá své skutečné pocity za nějaké falešné. Snaží se tak navodit pocit klidu, i když ve skutečnosti zažívají nepříjemné pocity. Jak emoční balast zastavit?

Kdy emoční balast vzniká

Podle Carla Alaska, autora knihy Emoční balast – Zbavte se nevědomé manipulace, nejčastější důvod vzniku emoční balastu symbolizuje touha vyhnout se bolesti ve vztahu. Ale neuvědomujeme si, jaké problémy tím zakládáme. Vždy, když se pokoušíme popřít problém, znemožňujeme tím vlastně jeho řešení. A vždy když vytváříme pomyslnou náhradní realitu, odvrátíme tak pozornost všech účastníků od problému a možnosti jeho vyřešení.

TIP: Zúčastněte se kurzu Kouč osobního rozvoje a osvojte si jednotlivé techniky pro svůj další růst.

Emoční balast při rozpadu vztahu

Představte si například čtyřicetiletou bezdětnou Petru. Ta se právě musí potýkat se sedmým rozpadem vztahu během posledních deseti let. Zlobí se na muže. Podle jejich slov jsou slabí, nerozhodní a nedokáží ji dostatečně docenit. Zapomíná ovšem na skutečnost, že všechny tyto vztahy započala s vědomím, že se jedná o ženaté muže.

Emoční balast v manželství

Nebo si představte jinou situaci. Pár, který pojí manželský svazek již 25 let. Posledních 10 let se však tito manželé neustále hádají a podvádějí v paralelních vztazích. Oba se dokáží shodnout pouze na jedné věci. A to na té, že k záchraně manželství pomůže jen to, když se změní druhý z nich. Oba si tak nepřipouštějí, že by k rozpadu vztahu mohli mít svůj podíl viny.

Zastavte emoční balast

Emoční balast nepředstavuje nic pozitivního, a proto je na místě se jej co nejrychleji zbavit. Tento stav totiž může významně narušovat jak vaše fyzické, tak i psychické zdraví. Zodpovězte si sami otázku, zda ve svém životě popíráte nějakou zkušenost nebo odpovědnost. Vytváříte klamavou skutečnost? A svalujete často vinu na ostatní, místo toho, abyste hledali vinu také v sobě?

Pokud si tyto otázky pravdivě zodpovíte, pomohou vám ve vašem osobním rozvoji. Je možné, že si zpočátku správné odpovědi neuvědomíte. Myšlenky, které emoční balast vytváří, totiž brání jeho prozkoumání. Pokud však nahlédnete do svého nitra, najdete pravdu.

Nezapomínejte na svůj vlastní osobní rozvoj. Přihlaste se na kurz Kouč osobního rozvoje a naučte se užitečné techniky uplatnitelné v praxi.