V prvním roce vysoké na vás pravděpodobně dolehne tíha povinností, přednášek a cvičení. Jak první rok zvládnout a úspěšně svoje studium nastartovat? 

I když se to může zdát přehnané, velmi důležitá je příprava už o prázdninách. Učení se již před začátkem semestru svá opodstatnění. Například pokud se vaše budoucí studium skládá především z četby knih a domácí práce, není na škodu udělat si malý náskok.

Spojte se s dalšími studenty

Protože víc hlav víc ví, je užitečné spojit síly s ostatními spolužáky. Efektivní je vytvořit na některé ze sociálních sítí skupinu prváků, kde můžete společně sdílet různé dokumenty, skripta, nahrávky a dojmy z přednášek. Velkou pomoc vždy poskytují informace od starších studentů – poradí vám, jaké přednášky jsou zábavné, na které učitele je dobré dávat si pozor a podobně. Existují rovněž různé internetové portály a studentské organizace, informující o studijních povinnostech.

Tip: Víte, že můžete při studiu využít možnosti vypracování seminárních prací na zakázku? Tuto službu již využívají stovky spokojených, a především anonymních studentů.

Nekašlete na přednášky

Ačkoli dnes většina učitelů nevyžaduje účast na přednáškách, výjimkou bývají různá cvičení a prosemináře, je dobré kurzy navštěvovat. Velmi často se na nich látka probírá pomocí příkladů, což vám pomůže si teorii lépe pamatovat. Pokud si navíc budete dělat výpisky, látka se vám přirozeně zažije. Můžete také snadno odhadnout, co je pro vyučujícího důležité, a případné nesrovnalosti s ním ihned konzultovat, ptát se, jednoduše projevit zájem.

Tip: Někdy ani dobře rozvržené studium prostě nebudete stíhat, to se může stát i nejlepším. Podívejte se na ceník závěrečných prací. Na vše nemusíte zůstat sami.

Vypracujte si dobrý plán

Rozsah učiva nutný ke zkouškám na VŠ je velmi obsáhlý a lze jej bez problému přirovnat k maturitě. První ročník bývá nejvíce vyřazovací, a proto je nutné učit se průběžně. Nenechávejte vše na poslední chvíli, věřte, vyplatí se vám to. Stačí si jednou za dvě, tři přednášky látku zopakovat a průběžně číst povinnou literaturu, stačí pár stránek denně, což ani není tak časově náročné. Pokud do školy dojíždíte, můžete například čas strávený ve vlaku využít k pročtení poznámek z přednášky.

Testy, zkoušky, písemky

Pro úspěch většinou nestačí „pouze“ výpisky z přednášek, jak tomu bylo na střední škole. Připravte se na práci se skripty, povinnou literaturou a učebnicemi. Také vypracování několika seminárních prací nebývá neobvyklé. U zkoušky velmi často záleží na tom, kdo vás bude zkoušet, případně jakou variantu testu dostanete – štěstí tak hraje velkou roli. Neváhejte využívat předtermíny a vyvarujte se přihlašování na zkoušky v termínech posledních.