Dlouhodobé problémy ve vztahu mohou časem vyústit v bolestivý rozchod. Tato etapa je pro každého člověka velmi těžká a bolestivá. Psychiatrové se přitom shodují, že fáze vyrovnání se s rozchodem lze shrnout do pěti fází. Víte, jaké to jsou?

Přesvědčení, že to není pravda

Jakmile se s naší polovičkou rozejdeme, přichází obvykle velký šok. Přeci jen jsme s někým stáli bok po boku a rázem je náš partner či partnerka pryč. Není proto divu, že máme tendenci se přesvědčovat, že to nemůže být pravda. Často si rovněž v hlavě vymýšlíme scénář, jak se ten druhý jistě brzy připlazí po kolenou. A bude se za tuto „svoji chybu“ omlouvat a my jej vezmeme na milost.

TIP: Chcete vědět, jak řešit životní výzvy? Potřebujete zlepšit své komunikační dovednosti? Přihlaste se na kurz Kouč, který se zaměřuje na dovednosti okamžitě uplatnitelné v praxi.

Spousta hněvu a agrese

Jakmile první fáze odezní, objevuje se druhá. Začínáme mít touhu dokázat bývalé/mu, o co všechno přišel nebo přišla. Tato fáze je většinou spojována s dramatickým vyprávěním o chybách našeho ex. A to komukoliv, kdo je zrovna nablízku.

Chceme si najít někoho jiného

Poté přichází přesvědčování sami sebe, že rozhodně nezůstaneme do konce života sami. A že si někoho nového rychle najdeme. Tato fáze je obvykle spojována s promiskuitními epizodami, a to i u jinak monogamně nastavených osob. Chceme posílit naše sebevědomí. A chceme si dokázat, že i přes tento těžký rozchod je o nás stále zájem.

Smutek a deprese

Při čtvrté fázi bohužel na řadu přichází bolest a smutek. Můžeme se utápět v depresích a nabývat pocitu, že všechno dobré je již nenávratně pryč.

A na závěr se s rozchodem smíříme

Naštěstí existuje ještě poslední fáze. A tou je konečné smíření se s rozchodem. Závěrem se dokážeme svobodně rozhlédnout po tom, co v našich nových životních podmínkách máme. Pochopíme, že rozchod nesymbolizuje konec světa. A uvědomíme si také, že všechno zlé bývá i k něčemu dobré.

Najděte svoji vnitřní sílu

Je pochopitelné, že samotný průběh se u každého člověka mírně liší. A to především v délce setrvání v jednotlivých fázích. Někteří se navíc mohou v jedné z fází zaseknout. A v nejhorším případě i zůstat po celý svůj zbytek života uvězněni v zoufalství a depresi.

Pokud se naučíte svůj osud plně přijmout, dokážete se i ze dna znovu odrazit. Obnovíte svoji vnitřní sílu. A získáte zpět své sebevědomí. Postupem času vystoupáte až nahoru a splníte si všechny své sny. Chce to pouze čas.

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.