Co dělat, když natankujete špatné palivo

Zaměnit při tankování jedno palivo za druhé? Že vám by se to stát nemohlo? Věřte, že mohlo. Stačí chvilka nepozornosti nebo jiné auto než obvykle a je to. Důležité je nepanikařit. Řešení není tak složité.

Nejčastěji dochází k záměně nafty neboli dieselu za benzín. Opačných případů, tedy že natankujete benzín místo nafty, je velmi málo, protože naftová pistole je širší než otvor k benzínové nádrži. Když už se stane, že máte v nádrži špatné palivo, co dělat pak?

Co dělat, když natankujete špatné palivo?

Nejdůležitější zásadou je nestartovat auto a rozhodně ani neotáčet klíčkem v zapalování. U modernějších vozů tento úkon spustí nasátí paliva z nádrže. V ideální situaci můžete zavolat svou asistenční službu, pokud ji máte sjednanou v rámci povinného ručení nebo havarijního pojištění. Tak budete mít odtah bez starostí.

U Kooperativy potřebujete mít sjednané asistenční služby ve variantě Ideál, Max nebo Max+, abyste měli odtah při záměně paliva na účet pojišťovny. U varianty Základ vám sice odtah zajistí, ale úhradu už musíte realizovat sami. V autoservisu si pak nechte odborníky odčerpat palivo a zkontrolovat zbytek vozu. Počítejte s výdaji zhruba 2 až 5 tisíc korun.

Co se stane, když natankujete benzín místo nafty?

Benzín není mastný jako nafta, což je základní kámen úrazu. Když se tedy dostane do nádrže větší množství, může dojít k poškození vstřikovacího čerpadla a celkově k poškození motoru. Vozy s filtrem pevných částic se mohou vznítit. Je nutné záměnu paliva odhalit co nejdříve, jelikož při delší jízdě se může motor poškodit tak, že oprava vyjde i na desítky tisíc.

Máte v nádrži naftu místo benzínu?

V situaci, kdy se v benzínové nádrži objeví nafta, je problém přesně opačný. Mastná nafta zalepí svíčky a může dojít k poškození katalyzátoru. Pokud natankujete maximálně 5 litrů, nemělo by se nic stát, když pak dotankujete plnou nádrž benzínem. Nedělejte to ale v případě, kdy máte automobil v záruce. Když natankujete špatně a rozjedete se, čeká vás návštěva autoservisu. Odmaštění svíček a vyčištění vstřikovačů bude stát kolem 3 tisíc. U poškozeného katalyzátoru se cena ještě může vyšplhat nahoru.

Kontrolujte, co tankujete do nádrže

Špatné palivo dokáže vašemu automobilu i vám pěkně zavařit a oprava stojí nemalé peníze. Zejména novější auta jsou více náchylná k poškození a opravy jsou nákladnější. Proto před tankováním vždy raději několikrát ověřte, že máte v ruce pistoli se správným palivem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here