Cyklistika je aerobní sportovní aktivita, která má spoustu zdravotních benefitů. Přispívá ke správné funkci trávicího systému, zlepšuje celkovou fyzickou kondici, zlepšuje obranyschopnost organismu a snižuje riziko obezity. V neposlední řadě pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním a cukrovce. Pokud se chystáte věnovat se cyklistice, neobejdete se bez vhodného vybavení. V následujících řádcích vám proto představíme, jaké potřeby potřebujete pro jízdu na kole.

V první řadě potřebujete kvalitní a spolehlivé celoodpružené kolo, na němž se vydáte jak po městě, tak i do terénu. Před výběrem konkrétního modelu si ujasněte, co od kola očekáváte, aby naplnilo vaše požadavky.

Cyklistické oblečení

Sice můžete vyrazit v klasickém tričku a kraťasech, ovšem přijatelnější volbou je přímo cyklistické oblečení, jako jsou dres a cyklistické kraťasy. Oblečení je totiž vyrobené z funkčního a vysoce kvalitního materiálu, jenž dokáže dokonale sát pot, odvádět ho od těla a udržet tak vaše tělo po celou dobu jízdy v suchu. Stejně tak jsou kraťasy i tričko vybavené speciálními kapsami, do nichž si uschováte mobilní telefon, klíče i peníze.

Dávejte si pozor na to, aby dres na kolo nebyl příliš upnutý, ale ani zase volný. U každého výrobku většinou máte uvedenou velikostní tabulku, podle níž byste měli konkrétní dres vybírat.

Rukavice na kolo i batoh

Další praktickou pomůckou jsou rukavice na kolo, jež zpříjemní celou jízdu, ale i ochrání před sedřenými dlaněmi. V nabídce jsou rukavice bezprstové i dlouhé celoprstové. Stejně tak si ještě musíte vybrat, jestli se má jednat o letní, nebo zimní provedení.

Sehnat se dá i speciální batoh na kolo, jenž se od toho klasického liší funkčním zpracováním. Disponuje vakem na vodu, z něhož se dá pít i během jízdy přes hadičku. Nechybí kapsičky na nářadí a karabiny na klíče.