Vybírat si kvalitní matraci není zrovna snadné. Zejména uvážíme-li, že nabídka na trhu je opravdu pestrá a různorodá. Abyste nad výběrem nového spacího společníka nestrávili celé své mládí, nabízí se otázka, jaké může mít vlastnosti. Nebo jaké spíš má mít vlastnosti. A to si prozradíme. Ať už máte doma pružinovou matraci nebo jinou, zjistíte nyní, jestli vám doma dřímá skutečně kvalitní opora vašich zad nebo jestli poslední roky usínáte na méně vhodném prvku.

Matrace musí být dostatečně prodyšná

Nejhorší je, když se člověk ve spánku zbytečně potí. Tato situace většinou nastává během léta, kdy venku panují třicetistupňová horka. Pokud je však zajištěno správné odvětrávání matrace, dochází k zamezení hromadění a zpětnému vdechování oxidu uhličitého. Při dobře provzdušněné matraci se zajišťuje stálost tělesné teploty a nedochází k žádnému přehřívání se a ke zmiňovanému zbytečnému pocení.

Proto v nabídce hledejte ideálně takovou matraci, která dobru prodyšností oplývá. Takové matrace většinou disponují vzduchovými kanálky i polstrováním, ale není to podmínkou.

Bezpečnost na první místě

Jak již bylo zmíněno, nabídka na trhu je opravdu obrovská a pestrá. Bylo by ale mylné se domnívat, že prakticky všechny prvky na trhu jsou kvalitního charakteru. Některé nejsou vyrobeny ze zrovna kvalitních materiálů. Abyste však spali na opravdové kvalitě, pořiďte si takové matrace, které jsou s certifikáty, díky nimž víte, odkud materiál vlastně pochází.

Obecně lze říct, že mezi nejlepší matrace patří ty, která nebyla vyrobená za pomocí lepidel.

Je matrace dostatečně tvrdá?

Ať už vybíráte matraci pro miminko nebo pro sebe, musíte se přesvědčit o dostatečné tvrdosti opory zad. Když je matrace příliš měkká, během spánku dojde k propadnutí vašeho těla, což často vede k problémům s dýcháním, ale také k bolestem zad.