S výběrem vánočního či narozeninového dárku si většina lidí neláme hlavu, protože vsází na jistotu. Darovat kvalitní víno je krok správným směrem. Víno je totiž ideálním prezentem pro každou příležitost. Jen byste měli vědět, jaký druh anebo značku blízká osoba preferuje.

Při rozhodování se můžete řídit hned několika parametry, k nimž patří chuť a aroma, barva, obsah alkoholu, cena či design a velikost lahve. Pokud se vám zalíbí archivní víno 1980, očekávejte dokonalost v každém detailu. Nicméně ani se sektem a šumivým vínem nešlápnete vedle. Před nákupem tohoto lahodného moku si pročtěte etiketu, na té se skrývají všechny potřebné informace.

Bílé, nebo červené?

Mnoho lidí se přiklání k červeným vínům, protože prý mají silnější chuť. I když se tím nemůžete řídit, červené víno je oblíbenější u mužů. Dámy vyhledávají bílá vína, která jsou svěží. V zimních dnech oceníte hřejivost a sílu červeného vína. V létě jsou v kurzu spíše bílá vína s ovocným nádechem. Kategorií sama o sobě jsou lehká růžová vína, jenom je vždy nutné vědět, jaké chutě má obdarovaný v lásce. Pakliže se jedná o slavnostní příležitost, je archivní víno 1976 správnou volbou. V tomto ohledu se vám zalíbí vína z Bordeaux a Burgundska stejně jako produkty z alsaských vinic a údolí řeky Rhony.

Šampaňským nikdo nepohrdne

I když si lidé myslí, že je šampaňské určeno zejména pro ženy, není to úplně pravda. Šumivá vína, k nimž se řadí sekt a šampaňské, patří k nejpopulárnějším dárkům. Ne nadarmo s nimi slavíme Silvestra a příchod Nového roku. Pokud však prahnete po pravém šampaňském, musíte zakoupit lahev z francouzské destinace Champagne-Ardenne. Návštěvníci e-shopů s vínem se shánějí po originálních kouscích, proto jim utkví v paměti ledová, slámová a portská vína. Klíčovým parametrem výběru jsou barva a chuť nalezená na etiketě, ale také samotný design lahve.