Alšova jihočeská galerie se důslednou činností snaží rozšířit povědomí nejen o bohatém kulturním dědictví. Neustále hledá a představuje nové směry a umělce, kteří dokážou zaujmout, provokovat, vzbudit emoce i živou diskuzi. V hlavních výstavních prostorech v Jízdárně na zámku Hluboká nad Vltavou v letošní sezoně AJG představuje mimořádné sbírky umělců Kamila Lhotáka a Pasty Onera.

Nevšední a odvážné vidění společnosti

Pasta Oner dokazuje, že je možné originálně narušit zažité vnímání umění. Atraktivní formou upozorňuje na své vidění okolního světa. Dokonale narušuje šedost, neopakuje motivy, pracuje s živostí a sytostí všech barev. Unikátní kompozice a skvěle uchopené náměty překvapí svou stálou silou. Díla zaskočí nejen platností i současnému vývoji naší společnosti a kultury. Své diváky dokážou také pobavit. Hledají jinotaje, mluví ve dvojsmyslech, berou si na paškál morálku i pokrytectví.

Kamil Lhoták nepůsobí kontroverzně, na rozdíl od Pasty Onera se umí nadchnout a moderní civilizaci obdivuje. Svým dílem obsahuje široké spektrum od klasické kresby, volné grafiky, ale i knižní ilustrace, reklamní tabule. Stále čerpá z námětů, které idylicky spojují přírodu a civilizaci.

Obrazy i prostorové objekty

Výstavu Pasta Oner zahájí vernisáž 8. 6. 2019 v zámecké jízdárně. Prohlédnout si ji můžete až do začátku října. Základem tvorby je olejová malba. Obrazy stejně jako prostorové objekty a plastiky dokonale odráží vývoj a stav pop kultury v naší zemi. V námětech pulzuje střet luxusních značek, spotřební krátkodobé krásy a sexu. Pasta Oner trefně naráží i na rozvoj kybernetiky.

Dílo Kamila Lhotáka bude zpřístupněno od 23. 6. 2019 a vystavené práce budou k nahlédnutí v zámecké jízdárně také do začátku října. Dosud největší výstava představí tvorbu v oblastech malby, kresby a grafiky. Můžete sledovat postupný vývoj od počátku ve 30. letech až po jeho umělecký vrchol v letech 80.

Zámecká jízdárna je unikátním prostředím, které na historickém základu dokáže vytvořit prostor pro moderní umělce. Dává možnost zazářit jednotlivým dílům a projít si ucelenou sbírku, která svou koncepci boří mýty a vyvolá živou diskuzi.