Kozačky, baleríny, pantofle i oblíbené tenisky. V průběhu půlstoletí přicházely na trh nové modely, vydržely jen ty ikonické. Chcete vědět, kdy vznikly kousky, jež máte ve svém botníku?

Poznejte vývoj bot

Oblíbený prodejce obuvi eobuv.cz vytvořil nyní pozoruhodnou grafiku, která přináší přehled o vývoji dámských bot. Časová osa začíná v 60. letech minulého století. V době, kdy filmovým plátnům vládla Barbarella v sexy kozačkách. Právě tehdy původní jezdecké boty získávají nový rozměr. Mají nestoudně vysoký podpatek, dráždí latexem i křiklavými barvami. Nic pro vás? Tak zkusme něco pohodlnějšího. Možná vás překvapí, že dnes tolik oblíbené Adidas Superstar jsou na trhu rovněž půlstoletí. Jen si ale uvědomte, kdo nosil sneakers s gumovou špičkou. Přece Mickey Mouse. A to už není žádný mladík. Léta sedmdesátá rovněž kladou akcent na ženskost. Vysoké platformy u sandálů povýší ženskou postavu i sexappeal. To samé se nedá říct o válenkách, ony jsou ovšem tak pohodlné, že je mnohé ženy nosí i v létě.

Jaké ikonické boty se vyplatí?

Léta osmdesátá zavání kýčem, ovšem i zde najdeme efektní modely, které se nosí dodnes. Sexy jehly, tedy lodičky na tenkém podpatku. Ne moc pohodlné, ale umí každé noze vtisknout dechberoucí vzhled. V tomto období se rovněž objevují boty, jež jsou dnes doménou raperů. Kotníková sportovní obuv je levná a nosí se zejména na aerobic, ovšem dnes se prodávají limitované kousky za desítky tisíc. Tzv. devadesátky přináší martensky. Pohodlné šněrovací boty v kotníkové i podkolenní formě. Ikona, která se kopíruje po celém světě, „marteny“ s prošívanou podrážkou jsou ale jen jedny. Stejně jako Birkenstock. Efekt ustupuje pohodlí. Nejedná se o sexy sandálky, jsou ovšem tak pohodlné, že si svoji pozici drží dodnes. A nejinak tomu je u Crocsů, jež přichází v novém tisíciletí. Gumové pantofle s děrovanou strukturou jsou natolik populární, že vznikají různé designy pro všechny generace a pohlaví. Zapomenout nesmíme ani na balerínky. Populární subtilní nazouváky jsou tak pohodlné, že se s nimi rovněž experimentuje. Látkové, kožené, gumové, se špičkou, bez ní, celé uzavřené i s volnou patou. Pokud si chcete připomenout všechny ikonické kousky, podívejte se na stránky: https://www.eobuv.cz/10-modelu-bot-ktere-lide-milovali-nenavideli-a-hlavne-nosili.