V šatníku pravého gentlemana by rozhodně neměl chybět kvalitní oblek, ladící kravata a luxusní kožené boty. Elegantní styl oblékání se v současnosti vrací do módy mladších generací a starší pánové mu zůstávají věrni. Údržba drahých materiálů ovšem není žádná hračka.

Aby bota držela tvar a zůstala déle jako nová

Pokud jste si pořídili kvalitní kožené boty, zřejmě jste v obuvi dostali instruktáž o tom, jak je ošetřovat a jaké krémy je nejvhodnější používat. Víte ale také, jak velký kus práce mohou odvést napínáky? Zejména jde-li o životnost bot, která se s jejich používáním prodlužuje o celé roky. Boty na ně přes noc jednoduše natáhnete a zatímco budete spát, napínáky do sebe vtáhnou vlhkost, což zvláště oceníte v deštivém období. Krom toho krásně drží tvar boty, takže nedojde k žádnému znehodnocení v podobě nevzhledných záhybů, z nichž časem vznikají praskliny.

Jaký typ napínáku zvolit?

Obecně platí, že i ten nejlevnější napínák je lepší než vůbec žádný. Nejméně cenově náročnou alternativu představují napínáky plastové, ty ovšem neodvedou příliš práce. Logicky do sebe nedokážou nasát vlhkost, a tak jejich jedinou funkcí zůstává vypnutí kůže. Pokud jste si však již pořídili boty za 5000, není důvod prokazovat jim neúctu napínákem za 20 Kč. Kupte si raději dřevěnou variantu s pružinovým mechanismem, případně ještě vyšší ligu, u níž lze nastavit šroubem i šíře špičky.

Cedrové napínáky jsou naprostou špičkou

Nejlépe odvedou vlhkost nelakované cedrové napínáky, mezi nimiž se obzvláštní popularitě těší výrobky značky Bexley. Jsou vyrobeny hned ze 3 částí, jež nastavíte pomocí pružin a osiček tak, aby rozměrově sedly přesně na šířku a délku vaší obuvi. Po celonočním působení navíc zanechají nádhernou lesní vůni a vy budete maximálně spokojeni. Pro nejlepší efekt je nechte uvnitř po celý den. Vlastníte-li více párů kožených bot, zvažte pořízení napínáků pro každý z nich. Pokud však dodržíte dobu napnutí 24 hodin po sundání bot, vystačíte si i se střídáním jednoho.