Plastické operace už dávno nejsou nic výjimečného. Ať už jde o jednoduchý facelift, zvětšení či zmenšení prsou nebo odsávání tuku, do rukou plastických chirurgů se svěřuje čím dál tím více mužů i žen. Co byste ale od takového zákroku měli a neměli očekávat?

Mějte realistická očekávání

Je jasné, že plastická chirurgie prošla velkým vývojem. Od toho se odvíjí mnohdy nerealistická očekávání a přeceňování možností. Ačkoliv plastická operace samozřejmě vylepší určitou část těla, nelze očekávat zázraky. Vždy se předem informujte o tom, co můžete čekat za výsledky.

Plastika je operace

Plastická operace je operace stejně jako každá jiná. A tak po ní zůstanou jizvy, je nutná rekonvalescence a pár dní lze očekávat bolest či nepříjemný pocit. Pokud vás čeká například abdominoplastika, musíte počítat s několikadenním pobytem v nemocnici a následným několikatýdenním klidovým režimem. A jako u každé jiné operace hrozí i riziko komplikací, i když je poměrně malé. Váš lékař by vás o nich ale měl podrobně informovat. Nejproblematičtější bývají operace s implantáty – do rány může vniknout infekce, tělo nemusí implantát přijmout nebo může po čase prasknout.

Nedílnou součástí plastické operace je pooperační péče. Ačkoliv chirurg odvede svou práci, druhá část už je zcela ve vašich rukách – na dodržování pooperačního režimu totiž často závisí to, jaký bude výsledek operace. A samozřejmě tím také snížíte riziko komplikací. Lékař vám jistě řekne, na co si dát pozor a jak se chovat. A vy jeho pokyny musíte beze zbytku dodržovat.

Nevyřeší všechny problémy

Nelze očekávat, že samotná plastická operace vám radikálně změní život, ovlivní kvalitu partnerského vztahu nebo přinese úspěch. Může vám ale dodat sebevědomí, které pak ke změně v životě opravdu povedou. Rozhodnutí pro podstoupení operace by nicméně mělo přijít po zralé úvaze a v situaci, kdy znamená zlepšení kvality života.