Při výběru oblečení a dalších textilií je důležitým kritériem nejen aktuální potřeba, cena či estetický dojem, ale také samotné materiály. Mnohdy je těžké se ve všemožných druzích vyznat – každý materiál má jiné vlastnosti, vzhled, gramáž i použití. V tomto článku se dozvíte více o úpletech – jaké jsou typy úpletů, jaké mají vlastnosti a jak se o ně starat.

Výběr úpletů z mamtex.cz.

Jak úplet vzniká?

Úplet, který se také nazývá pletenina, je tvořen vzájemným proplétáním smyčky nití. Může se jednat o proplétání jedné nebo i více nití.  Nitě jsou kladeny vodorovně nad sebou nebo podélně vedle sebe do takzvaných kliček, čímž vznikají očka, která jsou zřetelně vidět, když látku natáhnete. V současné době úplet vzniká na pletařských strojích.

Druhy úpletů

Úplety se vyrábějí z přírodních i umělých vláken, případně i z jejich kombinace. Na trhu máme několik druhů úpletů, z nichž každý si může vybrat dle svých preferencí.

Jednolícní úplet

Tento typ úpletu je z jedné strany hladký a z druhé vroubkovaný. Jednolícní úplet má na lícové straně očka zatažená, z rubové strany jsou očka patrná. Vyznačuje se o něco menší pružností. Ať už si z něj vytvoříte triko, legíny, kraťasy nebo šaty, tak určitě budete spokojení.

Oboulícní úplet

U oboulícního úpletu jen těžko rozeznáme rub a líc, protože obě strany vypadají stejně – můžete je tedy používat univerzálně, jak se vám zrovna líbí. Patří k těžším a teplejším látkám, z kterých vytvoříte krásné tuniky, sukně, saka nebo kardigany.

Interlok

Stejně jako u oboulícního úpletu, tak u tohoto typu úpletu nerozlišujeme rub a líc. Přesto, že je podobný oboulícnímu úpletu, používá se při jeho pletení jiný technologický postup a má tedy jiné vlastnosti – potěší vás příjemnou strukturou a splývavostí. Skvěle se hodí pro trička, šaty, sukně, legíny nebo třeba čepice.

Patent (žebro, rib, finerib, náplet)

Jedná se o pleteninu s podélnými plastickými pruhy v různých šířkách. Vyrábí se různými technikami pletení a od toho se odvíjí i velké množství názvů, rozličných vlastností a vzhledů.

Teplákovina

Teplákovina nebo-li výplňková pletenina je trikotová pletenina, která je na rubové straně vyztužená výplňkovou nití. Na rubové straně má viditelná očka a je počesaná jemným vlasem. Ideální je pro použití na tepláky, mikiny nebo sportovní oděvy.

Údržba úpletů

Úplety pereme raději při nižších teplotách maximálně do 40 °C. Doporučujeme používat kvalitní prací prostředky, které jsou určené přímo k praní těchto látek – zajistíte tak dlouhou životnost a stálou kvalitu. Po vyprání přebytečnou vodu jen zlehka vyždímejte.

 

Oblečení z úpletu oceníte každý den pro neskutečnou jemnost a pružnost. Zároveň najdete na trhu široký výběr různých motivů a barev. Tuto látku ocení děti i dospělí a využijete ji na každodenní nošení, ale třeba i pro vaše sportovní aktivity.