Ve stavebnictví se často rozpoutává diskuze o tom, jestli jsou lepší anhydritové podlahy, nebo betonové alternativy. Oba materiály mají své přednosti, ale také úskalí. Účel, ba dokonce i funkce mají stejné, ovšem vlastnosti jsou v něčem odlišné. V následujících řádcích vám o jednotlivých variantách sdělíme podrobnější informace.

Zvolit beton, nebo spíše anhydrit?

Předtím, než vůbec zvolíte konkrétní materiál, byste si měli ujasnit, k jakému účelu bude podlaha sloužit a jaké nároky by měla splňovat. Jaký je ten základní rozdíl mezi anhydritem a betonem? Anhydritové podlahy jsou v podstatě směsí kameniva, pojiva (kterým je anhydrit), vody a dalších surovin. Stejně tak i betonové podlahy jsou směsí výše uvedeného, ale s tím rozdílem, že pojivem je cement.

Jaké vlastnosti mají anhydritové podlahy?

Zpravidla se anhydrit nanáší v podobě tekutého potěru, takže je možné vytvořit dokonale rovnou vrstvu, která zaplní veškeré mezery, například mezi podlahovým vytápěním. Protože bývá v moderních novostavbách často instalováno podlahové topení, anhydritové podlahy získávají na popularitě. Velkou výhodou je, že anhydrit jako takový se nesmršťuje a velice dobře se s ním pracuje.

Pokud byste zvolili beton, tak musíte počítat s tím, že kvůli vyššímu obsahu vody se, bohužel, více smršťuje. I beton se používá u podlahového vytápění, ale na rozdíl od anhydritu má pomalejší nástup teploty. Jestliže třeba topíte po delší době, musíte i déle čekat, než se vám interiér vyhřeje. V permanentně vytápěných a obytných domech je však tento nedostatek zanedbatelný.

Pokud hledáte specialistu na lité podlahy, potom doporučujeme podívat se do pestrého portfolia společnosti Anhypodlahy s.r.o., která má na svém kontě už celou řadu realizací. Spokojení budete jak s výsledkem práce, tak i s cenovou politikou dané firmy.