Horké letní dny si žádají nějaké chutné občerstvení. Nemělo by ale býti sladké, protože po sladkém naopak máte větší žízeň, navíc vám zvyšuje hladinu krevního cukru, což z pohledu životního stylu není zdravé. Zapomeňte tedy na přeslazené a předražené zmrzliny z obchodu. Připravte si zdravou a chutnou svačinu vlastními silami a z vlastních zdrojů.

Co budete potřebovat?

Základem k přípravě koktejlů jsou stolní mixéry. Jak si zvolit ten nejlepší? Nabídka je skutečně široká, proto potřebujete kvalitní přístroj, který splní vaše očekávání. Budete-li jenom mixovat, uvítáte spíše kvalitní jednodušší robustní mixér než přístroj s mnoha programy či přídavnými součástmi. Stačí přístroj nabízející třeba tři nebo čtyři programy a jednoduché ovládání. Většinou mixujete koktejl pár vteřin a je hotovo, takže se obejdete bez rozsáhlé škály digitálních programů, které naopak uvítáte u mixérů s širším kuchyňským využitím. Platí tu, že v jednoduchosti je krása a použitelnost.

Nerez nože zajistí co nejmenší ztrátu vitamínů

Pro vás bude důležitá robustní stabilní konstrukce a neklouzavá základna společně s bezpečnostním mechanismem, který povoluje zapnutí pouze v určité povolené poloze. To vše dovoluje maximální stabilitu při mixování. Zároveň je nezbytné mít kvalitní nože z nerez oceli, které mají za úkol zabránit oxidaci zhotovených nápojů a ztrátě vitamínů. Hodí se delší záruka na motor, přístroj by měl vydržet co nejdéle. Dobré je i to, když můžete různé odnímatelné součásti mixéru umýt v myčce, ale není to nezbytně nutné, proto součástek není tolik, abyste si s nimi neporadili sami ručně ve dřezu.

Nejde jenom o otáčky

Hlavním kritériem výběru mixérů není ani výše otáček. Protože podstatné je, při jaké rychlosti, jakou silou mixér mixuje. V případě, že jsou suroviny tvrdé, pak se otáčky snižují a může se dokonce zastavit nůž. Aby nedošlo ke spálení motoru, je proto nutné se soustředit na doporučení výrobce při jakých rychlostech je co vhodné sekat. Protože je něco jiného, když drtíte led a když sekáte třeba měkký banán. Počítejte s tím, že za mixéry s vyšším výkonem si připlatíte. Na druhou stranu v takových přístrojích můžete bez obav mixovat i tvrdé plody čili třeba oříšky. Mixér by měl mít nádobu z odolného plastu, ale to je dnes samozřejmostí. Někdy jsou smoothie mixéry vyřešeny tak, že si nádobu s namixovaným koktejlem můžete odnést s sebou, co je docela praktické.  Co dobrého si ale do té nádoby připravit?

Banán jako klasika

Klasikou, které vždy chutná jsou banánové koktejly. Stačí vám dva přesně zralé (ne přezrálé banány) a půllitru polotučného mléka. Nakrájejte banány na kousky do mixéru a zalijte mlékem. Můžete dosladit lžičkou třtinového cukru podle chuti. Variantou je banánovo-kakaový koktejl. Přidáte lžíci kakaa a část mléka můžete nahradit sladkou smetanou. Konečně můžete si vymyslet i zdravější varianty. K banánu přidat polovinu hrnku chia semínek, klasické kravské mléko nahradit rostlinným mlékem. Pak máte třeba výživnou snídani, protože chia semínka obsahují vitamíny, proteiny i stopové prvky.

Pochválí vás i nutriční terapeut

Stejně vděčným ovocem jako banán jsou veškeré lesní plody: maliny, jahody, borůvky, ostružiny. Opět kombinujte s mlékem a lehce doslaďte třtinovým cukrem. To je hlavně pro dětské mlsaly. Dospěláci si ale mohou vychutnat i další skvělé koktejlové ovoce, a sice kiwi a avokádo. Můžete zkombinovat jedno avokádo, jedno kiwi, přidat cca 100 ml bílého jogurtu a lžíci chia semínek. Všechno rozmixovat a dochutit třeba kapkou čerstvé citronové šťávy nebo agávového sirupu. Zkrátka můžete vyrábět koktejly i ve zdravém provedení s nutričním složením, za které by vás pochválil i výživový terapeut.