I když je dnešní den neobvykle chladný a počasí je deštivé, nevyžene z naší mysli jaro. Dokonce se objevil sníh a teploty o dost klesly. Přesto a nebo právě pro to, uvažujeme hlavně my ženy, co budeme sadit do truhlíků, abychom měly okna, balkony, terasy a tím pádem celý náš domov kompletně a vkusně vyzdoben.

V zahradních centrech, zahradnictvích a prodejnách květin už na nás vykukují rostlinky k osázení balkonů. Mezi nejznámější a hojně využívané rostliny patří pelargonie, kterým se u nás lidově říká muškáty.

Pelargonie pocházejí z jižní Afriky, ale pro svou nenáročnost jsou oblíbené i u nás. Kvetou od května do podzimu. Jsou velmi odolné proti chorobám a škůdcům. Velmi dobře je lze rozmnožit. V dnešní době si lze vybrat z mnoha druhů, barev i tvaru květů.

Tyto rostliny mají rády slunce a teplo, proto se nejčastěji vysazují na jižní stranu.

Dobře vypadají například převislé muškáty, které hojně pokryjí celý balkon a ozdobí ho až kolemjdoucí mohou na výzdobě oči nechat. Nejoblíbenější barvou květů je stále červená a pak se hojně vysazuje i růžová barva.

Do velkých květináčů a nádob se hodí vysadit vzpřímené pelargonie. Pokud jim zvolíme barevné keramické obaly, můžeme jimi vytvořit veselé zákoutí bohaté na barvy. Během vegetace se o rostliny pečlivě staráme. Odstraňujeme suché, žluté listy a květy.

Jestliže váš balkon, chodba či byt není slunný, nezoufejte. Ideální k pěstování ve stínu a chladu jsou anglické pelargonie. Mají o dost větší květy a nesnášejí dobře příliš slunce a teplo. Můžete je zasadit i do hrnků, džbánů a jiných nádob.

Jestliže vám přijdou truhlíky jen s pelargoniemi fádní, nakombinujte je i s ostatními rostlinami. Ale protože všechny se mezi sebou nesnesou, poraďte se o vhodné kombinaci s odborníkem.

Z bohatství a barev jejich květů přechází až zrak. Vnášejí do našich zahrad, teras a balkonů optimismus a prozáří mnohdy nejen naše okna, ale i celou ulici.