Až třetina párů odchází z reprodukčních klinik s tím, že se bohužel nepřišlo na příčinu neplodnosti. I přesto, že kliniky disponují moderním vybavením a profesionálními lékaři, pár neví, co je vlastně za problém a na co se mají zaměřit.

Příčin neplodnosti je celá řada. Mohou být rozděleny do dvou skupin: somatické, které se týkají těla a fyzické schránky, a psychické, jež se týkající duše, psychiky. Někdy nastane právě ta situace, kdy nejsou objeveny žádné somatické příčiny a je vhodné se zaměřit na tzv. psychosomatické faktory neplodnosti. Zdraví všeobecně není pouze fyzický stav lidského těla, ale značnou roli hraje právě psychika, způsob myšlení nebo stres. A v případě plodnosti tomu není jinak.

Všeho moc škodí

Při snaze otěhotnět je vhodné se zaměřit na zdravý životní styl a tím snahu o početí podpořit: ať už se jedná o muže či ženu. Ale i zde platí známé rčení všeho s mírou. Jestliže se pár až přehnaně zaměřuje na těhotenství a při milování myslí pouze na miminko, nemusí to vždy přinést pozitivní výsledek. Jeden z nich, nebo oba dva, mohou být v jistém tlaku a ten může mít na celý akt velmi negativní vliv. Milování je něco, co by si měl daný pár užívat a být u toho maximálně uvolněn.

Více jsou na psychosomatické faktory neplodnosti náchylné ženy. Je to dáno hormony, a jejich funkcí v ženském těle a menstruačním cyklem.

IVF a psychosomatika

Jestliže nejsou objeveny žádné příčiny a žena stále nemůže otěhotnět, tak se pár může rozhodnout k návštěvě IVF centra. Celý personál na klinice GYNEM si je vědom toho, že tato skutečnost není pro pár příjemná a je velmi intimní. Proto je zde kladen obrovský důraz na co největší psychickou podporu. Nejde pouze o aplikaci dané metody, na které se pár dohodne s lékařem. Je v tom mnohem více a hlavním klíčem k úspěchu jsou právě faktory dějící se v lidském mozku: víra, touha, vědomí podpory a opory. Vzhledem k tomu, že se jedná o rodinnou kliniku, přístup lékařů je profesionální a lidský. I proto je na klinice GYNEM k dispozici řada koordinátorů, kteří jsou páru k dispozici po celý průběh léčby a fungují jako opěrná berlička v jakékoliv situaci.

Na klinice GYNEM na to nikdy nejste sami. Pomáhat tvořit rodiny je zde bráno jako poslání. Lidský mozek je mocný nástroj, ale dá se s ním velmi efektivně pracovat ve kladný a pozitivní prospěch. Navštivte kliniku GYNEM nebo ji kontaktujte přes formulář, nebojte se zeptat a říct si o pomocnou ruku.