Charisma je třeba v průběhu života budovat. Nikdo z nás se totiž jako charismatický člověk nenarodí. Dobré charisma přitom symbolizuje klíč k úspěchu ve společnosti a vyplatí se tak na něm pracovat. Zajímá vás, jak na to?

Je třeba začít v hlavě

Ne nadarmo se říká, že tělo vždy udělá to, co mu řekne hlava. Pokud chcete, aby vaše tělo působilo na první pohled určitým dojmem, je třeba naučit se právě takto cítit. A stejně tak je to i s vaším charisma. Pokud chcete ve společnosti vystupovat jako šarmantní a úžasní lidé, musíte nejprve sami věřit, že šarmantní a úžasní lidé jste. Tělo se pak již jen těmto myšlenkám přizpůsobí. Držení vašeho těla se vzpřímí, váš pohled se opře přímo do očí toho druhého a rovněž budete mnohem rázněji gestikulovat.

TIP: Pracovat na svém charisma je součástí osobního rozvoje. Pokud se chcete naučit i další techniky, přihlaste se na kurz osobního rozvoje.

Své jednání postavte na soustředěné pozornosti

Abyste zanechali v lidech co nejlepší první dojem, je třeba si uvědomit, že lidé mají rádi ty, kteří mají rádi je. Na své okolí budete působit mnohem rozvážněji v případě, kdy se vyvarujete přílišnému používání slovní vaty. Rovněž se vyplatí zaměřit se na omezení projevů neklidu. Přestaňte poklepávat nohou nebo zbytečně přešlapovat a vaše okolí to pozná.

Pokud chcete působit charismatickým dojmem před větší skupinou lidí, lze doporučit, abyste se zaměřili na každého jednotlivce zvlášť. Čeká vás důležitá prezentace před větším množstvím diváků? Rozhodně budete působit lépe, pokud omezíte projevy nervozity a budete se plně věnovat publiku. Vyprávějte lidem barvité příběhy, a hlavně udržujte oční kontakt.

Znáte Pygmalionský efekt?

S charismatickou komunikací úzce souvisí i takzvaný Pygmalionský efekt. To znamená, že vůdčí osobnosti (typicky naši rodiče) hodnotí ostatní na základě jejich představy. A to má za následek, že se následně tyto osoby začnou podle těchto představ i samy chovat.

Zajímá vás o toho o osobním rozvoji více? Přihlaste se na kurz Kouč osobního rozvoje a zdokonalte se v této oblasti.