Florencie / Firenze. Město, jehož název pochází ze slova „florentina“, tedy kvetoucí. Kolébka italské renesance, považována za jedno z hlavních měst evropského umění (Galleria degli Uffizi ve Florencii je jedna z nejznámějších a nejstarších galerií na světě, která uchovává slavná díla Michelangela, Botticelliho a da Vinciho), ale taky skvělého jídla a v neposlední řadě kávy.

Vždyť, nemusíme navštěvovat ani pomaturitní studium italštiny, a přesto známe jména jako Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio a Dante Alighieri, pravděpodobně tři nejznámější autory všech dob.

Byla to právě Dantova Božská komedie, která měla velký vliv na italskou literaturu a sám Dante, který se ve Florencii narodil, je považován za otce italského jazyka.

Zkrátka, jestliže bychom měli vytvořit seznam nejkrásnějších míst, na kterých se PELICAN kdy ocitl (a že jich bylo!), italské Florencii by rozhodně patřila jedna z vrchních příček.

A zdaleka ne proto, že je tady k vidění zub, palec a prsty Galilea, jehož části těla byly uřezány z těla italského vědce během pohřebního obřadu! Co ale PELICAN, v jehož hlavním zájmu jsou pomaturitní, klasické a firemní jazykové kurzy, v hlavním městě Toskánska a významném středisku historie, kultury i umění, v měsíci červnu dělal? Buongiorno! Pojďme na to hezky postupně!

Ochutnej Itálii

Inu, ano, pojďme začít jídlem, kdo PELICANA zná, tak ví, že je to zkrátka gurmán (studenti navštěvující pomaturitní studium němčiny a angličtiny by mohli o kuchyňce neustále plné jídla povídat!) – a ochutnávat místní speciality na jeho cestách je zkrátka jeho koníčkem.

Není tedy snad ani zapotřebí říkat, jak nadšený byl právě ve Florencii. Ne nadarmo totiž Italové tvrdí, že naučili zbytek Evropy, jak dobře vařit. A dokonce, když se v roce 1986 v Římě objevil první McDonald, potravinářští puristé na protest rozdávali před tímto podnikem špagety zdarma, aby krajanům připomněli jejich kulinářské dědictví.

A skutečně! PELICAN ochutnal všechno, od těstovin, význačným svojí kvalitou, přes pizzu, která italskou kuchyni proslavila po celém světě, až po pravou italskou zmrzlinu!

Káva…

…má v životě Italů velmi důležité postavení. Stejně jako v životě        PELICANA! Ač ranní ptáče, svůj ranní šálek hořkého černého nápoje si PELICAN nikdy neodpustí.

Proto se těšil do Itálie, o které se tvrdí, že výborné espresso špičkové kvality umí připravit i na benzinové pumpě v nejzapadlejší vesničce. A jakou kávu si v Itálii dát? I když jsou Italové proslulí především klasickým silným espressem, v jejich kávových nabídkách toho najdeme podstatně více.

Na své si tady skutečně přijde každý. Čemu se však při pití kávy raději vyhnout? V žádném případě si nekupujte kávu „take away“, neboť pití kávy při chůzi (nebo pro všechny pelikány za letu) se v Itálii považuje za barbarství!

A ještě pár gurmánských rad aneb jídlo jako společenská záležitost

Co se faux pas týče, jde vidět, že je Itálie skutečně zaměřená zejména na jídlo a stolování.

Pořádnou ostudu si totiž můžete udělat právě v oblasti stolování – a vůbec nezáleží na tom, jestli jdete na rodinnou akci nebo jdete na večeři ke kolegovi, se kterým navštěvujete firemní vzdělávání. Zkrátka nám věřte, že nestojíte o rozhořčeného Itala právě u večeře!

Je důležité vědět, že v Itálii se pozvánka na večeři či oběd domů nikdy neodmítá – jelikož se to zkrátka považuje za velmi neslušné. A jakmile pozvánka přijde, ještě před cestou do domácnosti by nás měla čekat jedna zastávka, a to v květinářství.

Paní domu, která hostinu pořádá, se totiž vždy sluší přinést květiny nebo alespoň drobný dárek. Oběd i večeře jsou v Itálii považovány za společenskou událost. Ani sama hostitelka či hostitel tak od stolu nikdy neodbíhají, chraň je sám Dante, kdyby se snad v průběhu večeře rozhodli třeba umývat nádobí!

Jí se pomalu, nikam se nespěchá, stolovníci si povídají a popíjejí u toho víno, které k večernímu pokrmu neodmyslitelně patří. Zkrátka, v Itálii se vaří pro potěšení a s láskou!

Projekt Lingua+ aneb nalezené vlastní identity při výuce jazyků

Uf! To byl vyčerpávající. Tolik ke krásné Florencii. Teď už Ti můžeme prozradit, s jakým cílem se PELICAN za hranice naší republiky vydal tentokrát.

Jak už jistě víš, Jazyková škola Brno PELICAN je partnerem několika evropských projektů, přičemž do Florencie se vydal právě z důvodu druhého meetingu k projektu Lingua+, aby se zde setkal s týmy evropských partnerů z Kypru, Velké Británie, Itálie a Islandu.

Cíle projektu Lingua+ vychází z přímé potřeby naléhavé záležitosti přistěhovalecké integrace v Evropě. Minimálně základní znalost jazyka hostitelské země je často rozhodujícím faktorem při určování integračního úspěchu v celé Evropě.

Tým partnerů projetu Lingua+ si dalo za cíl přinést inovace do jazykového vzdělávání a integrace migrantů tím, že nabídne vzdělavatelům nové inovativní metody, nástroje a postupy, které budou souviset jak s výukou jazyka hostitelské země, tak se sociální inkluzí nově příchozích.

Koordinátor tohoto projektu je tým z Islandu, jelikož je to právě komunita cizích státních příslušníků na tomto ostrově, která se stává klíčovým adresátem vzniklých nástrojů. Islandská společnost nebyla až donedávna příjemcem větších přistěhovaleckých vln.

V posledních letech se však, dalo by se říct dramaticky, situace otáčí. V současnosti dosahuje počet migrantů 10 % z celkové populace Islandu a jejich počet i nadále roste.

V rámci České republiky je pak pozornost věnována komunitám migrantů žijících v naší zemi. Výukové bloky pro tyto osoby by měly být kombinací ověřených metod a postupů ze dvou oblastí: výuky češtiny jako druhého jazyka pro cizí státní příslušníky a Sociální inkluze a informování o první, ekonomické a sociální realitě naší země.

Projektový meeting Lingua+ ve Florencii

Tak se nám ta Florencie a vzdělávací projekt Lingua+ na závěr hezky propojuje. Přímo ve Florencii, na Univerzitě Degli Studi de Firenze, jsme měli jedinečnou možnost osobně se setkat s týmy partnerů projektu, podělit se s nimi o zkušenosti se situací v naší zemi, a zároveň si vyslechnout situaci ostatních partnerských zemí, diskutovat o nejdůležitějších otázkách projektu, ale taky se setkat s experty právě z univerzity, kteří se otázkami inovativních přístupů k výuce jazyka migrantů i sociální inkluzí nově příchozích zabývají.

A nutno říci, že jsme se (troufáme si říct, že všichni) v přátelské a usměvavé atmosféře taky dozvěděli spoustu nových a zajímavých informací, které nám při další práci na projektu Lingua+ budou jistě přínosem.

Mimo práce na projektu jsme samozřejmě stihli společně prozkoumat taky dechberoucí Florencii, ochutnat výborné jídlo nebo si zatančit za zvuku kytaru pouličního hudebníka přímo na náměstí Piazza della Signoria.

A na samotný závěr je více než důležité říct, že si neskutečně vážíme práce všech našich partnerů a děkujeme za jejich přátelský, ale zároveň vždy profesionální přístup.

A taky Ty, ať už navštěvuješ firemní kurzy, klasické kurzy nebo pomaturitní studium angličtiny a dalších jazyků, máš možnost zapojit se do evropských projektů, na kterých se PELICAN podílí. Stačí se za námi zastavit v naší kanceláři v centru Brna. Už teď se těšíme!

A teď už snad jen: Ciao!

Tvůj PELICAN