Trh s půjčkami je velmi bohatý. Pro vyšší obnosy lidé chodí raději do banky, nicméně když jde o menší částky, nezdráhají se vzít si rychlou půjčku přes internet. A proč by ne? I trh nebankovních poskytovatelů je regulovaný, s nepoctivým jednáním se setkáte zřídkakdy. Přesto se lidé vlivem půjček dostávají do finančních problémů. Jak je to možné? Zpravidla si za tyto potíže mohou sami svým neuváženým jednáním.

Vzít si půjčku je vždycky trochu risk. Musíte si předem spočítat, zda budete schopní ji v daném čase splatit. Spousta lidí si řekne, že to nějak dopadne, peníze se seženou. Právě ti pak ale začínají umořovat jeden úvěr druhým a postupně se dostanou do dluhové pasti. Vy k nim ovšem patřit nemusíte.

Půjčujte si pouze na potřebné věci

Základem je umět správně zhodnotit, kdy je online půjčka nezbytná, a kdy se bez ní naopak obejdete. Dovolenou nepotřebujete, novou lednici ano. Dítěti k narozeninám nemusíte dát tak drahý dárek, auto do servisu odvézt musíte. Naučte se rozhodovat, co je v životě opravdu důležité. Na to nedůležité by se půjčovat nemělo. Pokud nemáte naspořené finance, prostě se bez toho obejděte.

Vybírejte si výhodné nabídky

Každý poskytovatel půjček se vás bude snažit přesvědčit, že právě jeho nabídka je nejvýhodnější. Nevěřte, buďte skeptičtí, ověřte si všechny věci. Zejména dodatečné poplatky. Na druhou stranu se nenechte unést nedůvěřivostí. Skutečně se dají sehnat výhodné nabídky, dokonce i půjčky zdarma. Například CreditStar poskytuje krátkodobý úvěr do výše 7000 Kč zcela zdarma. Vrátíte doopravdy zase jen sedm tisíc, pokud je tedy stihnete vrátit v určené době.

Reálně si vše spočítejte

Potřebujete peníze na novou lednici. Vezmete si půjčku na 30 dní. Opravdu ale během toho měsíce dokážete dát částku dohromady? Neodhadujte, počítejte. Sepište si příjmy a výdaje, buďte k sobě féroví. I třicetidenní krátkodobá půjčka se dá prodloužit, když nebudete zvládat splácet, nicméně samozřejmě si za to připlatíte.

Půjčky vás mohou dostat do problémů, ale mohou vám také pomoct. Záleží, jak zodpovědně se k nim postavíte.