Ať už doma máte zvláštní místnost, kterou využíváte jako pracovnu, nebo vám jako pracovna slouží pouze vyhrazený kout pro stůl s počítačem, vždy je třeba řešit, jak takové místo vybavit. Pracovna je často místností, kde řada lidí tráví nejvíce času, když jsou doma, snad jen kromě ložnice, a proto se vyplatí do ní pořídit kvalitní vybavení a přizpůsobit si ji tak, abyste se v ní cítili příjemně a mohli se nerušeně soustředit na práci.

Zdravé sezení je základ

Důvod, proč pobyt v pracovně zabírá tolik času, není velkou záhadou – obvykle je to místnost, kde se nachází počítač. Minimálně lidé, kteří mají sedavé zaměstnání spojené s prací na počítači, však jistě ví, že mnohahodinové sezení není zrovna příjemné, protože vede k bolestem zad, krku a případně i hlavy a škodí rovněž svalům a kloubům. Jestli tedy plánujete trávit doma u počítače další hodiny poté, co přijdete z takového zaměstnání, nebo rovnou budete celý den pracovat z domova, rozhodně nepodceňujte výběr pracovního stolu a židle, jež mohou pomoci alespoň částečně zmírnit negativní zdravotní následky způsobené dlouhým sezením.

Pokud jde o stůl, jediné vhodné řešení představuje polohovatelný stůl, díky kterému se můžete postavit, aniž byste museli přerušit právě rozdělaný úkol. Prostě jen během několika sekund zvednete desku stolu do potřebné výšky (buď manuálně klikou, nebo tlačítkem za pomoci elektromotoru dle typu stolu) a pokračujete v práci. Díky stolu s možností výškového nastavení pracovní desky lze v pravidelných intervalech střídat práci vestoje a vsedě, díky čemuž nehrozí ztráta koncentrace, ať už z důvodu zmíněných bolestí, nebo kvůli přestávce na krátké protažení.

Samozřejmě pak nezapomeňte ani na pořízení kvalitní ergonomické židle se širokými možnostmi nastavení a loketními opěrkami pro podepření loktů. V závislosti na provedení opěradla může být užitečná opěrka hlavy a rozhodně také zkontrolujte, zda židle nabízí podporu beder – to zajistí buď vhodně tvarované opěradlo, nebo přídavná bederní opěrka.

Vytvořte si příjemné prostředí

Práce může být náročná nejen pro tělo kvůli dlouhému sezení, ale dokáže unavit i psychicky. Dlouhé hodiny se soustředit na vyplňování tabulek nebo psaní rozsáhlých textů vyžaduje velkou dávku soustředění a člověk je po takové práci někdy vyčerpaný více, než kdyby místo toho kopal díru lopatou.

Co s tím? Se zlepšením nálady a pracovní morálky pomůže, když se budete v pracovně cítit dobře. Přizpůsobte si ji proto podle sebe. Začít můžete hned u samotných zdí. Holé bílé zdi nepůsobí povzbudivým dojmem a je tak vhodné je nějak vyzdobit. Možností samozřejmě je na zeď pověsit pár obrazů nebo plakátů, ale není od věci ani výraznější změna. Jedinečnou atmosféru do pracovny přinese zeď obložená cihlami. Zdí s cihlovým designem navíc není problém mít napříč domem či bytem více, čímž všechny místnosti stylově sjednotíte.

Každá zeď může vypadat, jako by byla z poctivých cihel, díky cihlovým obkladovým páskům. A přitom to není daleko od pravdy, cihlové pásky se totiž vyrábí právě z nařezaných cihel. Na rozdíl od plných cihel však nepotřebují žádné základy, je možné je nalepit na jakoukoliv zeď s dostatečnou nosností. Cihlové pásky jsou k dostání v mnoha barevných variantách a rovněž s různou strukturou povrchu – každý si tak může vybrat jejich vzhled podle svého vkusu, aby se mu do pracovny a případně i do jiné místnosti co nejvíce hodily.

Chytré osvětlení pro správnou atmosféru

Světlo je důležitou součástí života, když mimo jiné dokáže ovlivňovat lidskou náladu a závisí na něm pocit únavy. Tu správnou atmosféru pro každou situaci a denní dobu v interiéru pomůže zajistit chytré osvětlení. Chytré neboli smart osvětlení totiž přináší oproti tomu klasickému několik užitečných funkcí navíc.

Třeba mezi zmíněné nadstandardní funkce některých chytrých žárovek patří možnost změny intenzity jasu, barvy a chromatičnosti (teploty barev) světla. Ovládat změnu intenzity světla, jeho barvy nebo teploty je možné prostřednictvím mobilní aplikace, případně hlasového ovládání, když je smart osvětlení kompatibilní s domácím virtuálním asistentem a máte tohoto pomocníka doma. Stejným způsobem lze také vybrané světlo rozsvítit a zhasnout. Se správným hardwarem a softwarem můžete chování domácího osvětlení dokonce plně zautomatizovat a nebudete se tak muset o nic starat – každý den se bude osvětlení samo přizpůsobovat situaci podle vámi nastavených hodnot.

Dále jsou v kategorii smart osvětlení k dostání i praktická noční světla vhodná zejména pro osvětlení kritických míst, jako jsou schodiště. U těchto světel je možné nastavit například intenzitu svícení a denní dobu, kdy se mají přepnout do nočního režimu, ve kterém vyzařují dostatek světla pro orientaci, avšak nejsou nepříjemná pro rozespalé oči navyklé na tmu. Samozřejmě jim pak nechybí senzor pohybu pro automatické rozsvícení.