Topná sezóna představuje velkou zátěž pro rodinný rozpočet. Ceny za energie stoupají, takže se stále více lidí uchyluje k řešení v podobě kotlů na pevná paliva. Zde je možné využít několik druhů topiva. Oblíbené je zejména dřevo, jehož cena je poměrně nízká a je dostupné v různých formách. Vhodným řešením jsou hlavně dřevěné pelety. V čem spočívají jejich výhody a pro jaké použití jsou vhodné?

Nízká cena za vytápění

Výraznou předností dřevěných pelet je jejich cena. Vynikají velmi dobrou výhřevností a při spálení vzniká jen malé množství popela. Kolik konkrétně záleží na druhu pelet a na tom, z jakého dřeva jsou vyrobené. Cena pelet se může drobně lišit, ale v zásadě jde o levnou variantu pro vytápění. Je to z toho důvodu, že se pro výrobu používá v podstatě dřevěný odpad vznikající při běžné výrobě. Ten se lisuje a výsledkem jsou pelety.

Ideální do automatických kotlů

Výhody dřevěných pelet ocenili i někteří výrobci kotlů, kteří vymysleli chytrá automatická řešení. Ta využívají automatické dávkování podle potřeby. Jednou za čas stačí doplnit zásobník a kotel si už sám poradí. S peletami se i snadno manipuluje, protože nešpiní a jsou téměř bezprašné. Díky tomu se hodí i pro využití v domácích krbech a podobně. Při volbě správného kotle můžete i značně ušetřit, protože využije získanou energii efektivně a zbytečně se nepřehřívá.

Ekologická varianta

V porovnání například s uhlím je dřevo více ekologickou variantou. Konkrétně pelety neobsahují nic jiného než samotné dřevo, takže i výsledný popel je nezávadný. Nemusíte ho tedy nutně vyhazovat, ale dá se použít jako zahradní hnojivo. Až si budete vybírat nový kotel, či palivo, zkuste myslet i na tyto důvody. Dřevěné pelety představují univerzální a pohodlně využitelné palivo pro topení klidně během celé sezóny.