Cestování se již dávno stalo nedílnou součástí aktivního životního stylu. Cestujeme do všech koutů světa, v průběhu každého ročního období, za odpočinkem, sportem či zábavou i za poznáním. Ať již ale vyrážíme kamkoliv a za jakýmkoliv účelem, nikdy bychom tak neměli činit bez předem sjednaného cestovního pojištění. I když o významu cestovního pojištění může být jen těžko pochyb, stále se najde dost lidí, kteří tuto součást cestování podceňují a vyrážejí bez něj. Proč je tak důležité si pojištění sjednat? A co to vlastně obnáší?

Co je cestovní pojištění?

Na cestách na nás může čekat mnoho nástrah a potkat nás celá řada nepříjemností. V tom nejhorším případě se jedná o problémy související se zdravím. Ať již jde o úraz nebo o nemoc, která si pro svůj příchod vybrala ten nejnevhodnější okamžik, vždy je to velký problém. Právě proto je zde cestovní pojištění.

Pozor také na častý omyl řady cestovatelů, podle kterých pro cesty po Evropě stačí česká kartička zdravotního pojištění. Formálně je to sice pravda, tato kartička skutečně v rámci Evropské unie zajistí člověku základní ošetření v rozsahu, na jaký mají nárok místní obyvatelé, v mnoha zemích je ale běžné, že je tato základní úroveň nastavena velmi nízko a lidé si tam platí další nadstandardní zdravotní pojištění. To pak může vést k tomu, že turista po ošetření dostane fakturu na hodně vysokou částku. Cestovní pojištění nicméně nezahrnuje pouze pojištění léčebných výloh.

Velice užitečným se může ukázat i pojištění odpovědnosti za způsobené škody nebo pojištění zavazadel. Vždy je třeba si pečlivě pročíst, co konkrétně dané pojištění obsahuje a vybrat si to, které bude maximálně vyhovovat vašim požadavkům. Nebojte se případně pojišťovnu oslovit a domluvit si přidání produktu, který vám bude v základní nabídce chybět. Pouze s komplexním a dobře „namíchaným“ cestovním pojištěním si budete moci svoji dovolenou užít opravdu se vším všudy. Jako příklad dobrého „mixu“ pro klasické odpočinkové cestování lze uvést AXA cestovní pojištění.

Jak cestovní pojištění vybírat?

Hlavními parametry při výběru cestovního pojištění jsou samozřejmě ty položky, které byly diskutovány již dříve, tj. konkrétní situace, na které se bude pojištění vztahovat. Dbejte maximálně na to, aby co nejlépe odpovídaly vašim plánům. Pokud se chystáte na dovolené létat na padáku, nepojišťujte se stejně jako někdo, kdo letí na víkend za benátskými památkami.

Rozhodně nepodepisujte první smlouvu, která se vám objeví na obrazovce (většina lidí si dnes vyhledává a uzavírá cestovní pojištění online). Vybírejte, porovnávejte a nespěchejte. Užitečnými pomocníky jsou internetové srovnávače, vemte si je proto na pomoc. Čas a energie věnované pečlivému výběru cestovnímu pojištění vám v budoucnu mohou ušetřit opravdu hodně problémů.

Zdroj obrázku: GP PIXSTOCK / Shutterstock.com