Líbí se mužům hodně nalíčené ženy nebo naopak? Ukázalo se, že muži podle studie zveřejněné časopisem The Quarterly Journal of Experimental Psychology, preferují ženy, které jsou nalíčené méně.

Při studii výzkumníci pořádali 44 žen, aby se nechali vyfotografovat. Ženy byly foceny s velkým množstvím líčení – tak, jak si malují večerní líčení. Zároveň byly vyfotografované před aplikací make-upu a po ní.

Fotografie byly poté změněny tak, aby vytvořily 21 různých snímků žen s různým množstvím make-upu a zároveň byly prezentovány 44 dobrovolníkům (22 mužům a 22 žen). Pozorovatelé postupně pozorovali postupné přibývání make-upu. Nakonec byli požádání, aby vybrali tu fotografii, na které jim žena připadá nejvíce atraktivní, a zároveň vybrali tu verzi, o které si mysleli, že bude nejvíce atraktivní pro ženy.

Jaké jsou výsledky?

Určitě je zajímavé, že ženám se líbily snímky, na kterých měly dobrovolnice více make-upu (ale ne příliš). Muži i ženy se shodli na tom, že ostatním se budou více líbit snímky, kde je make-upu více. Obě pohlaví se navíc shodla na tom, že mužům se zřejmě bude více líbit více nalíčení žena. Ve skutečnosti je však opak pravdou.

Závěrem je tedy potřeba říci, že přehánět to s make-upem opravdu nemusíte. Muži preferují přirozenost a méně je někdy více. Pokud se nalíčíte tak, aby vám to slušelo, a zároveň se váš obličej nebude podobat ruskému plakátu, uděláte jen dobře.