A je to jasné. Jsem těhotná. Teď už to vím jistě. Vaši obrovskou radost ale můžou velmi rychle zmrazit obavy, jestli jste na mateřství dostatečně připravená a jestli tenhle celoživotní úkol zvládnete na jedničku. Samozřejmě, že zvládnete! Těhotenství a mateřství  nejsou přece žádnou nemocí. Pokud si chcete své těhotenství opravdu užít, začněte přemýšlet, jestli vše děláte správně, jestli žijete zdravě a co všechno můžete změnit, abyste pomohla nejen sobě, ale také tomu tvorečkovi, který ve vás roste. První věc, na které bychom měli zapracovat, jsou stravovací návyky.

Pestrá strava- to je základ

Už před samotným otěhotněním je vhodné upravit své stravování. Pestrý a pravidelný jídelníček je to nejdůležitější a nejlepší, co můžete svému milovanému dítěti dát. Co by tedy měla obsahovat těhotenská dieta? Odborníci se shodují, že těhotné ženy by se měly zaměřit především na bílkoviny. A to jak rostlinné, tak živočišné. Živočišné bílkoviny mají vyšší obsah esenciálních aminokyselin, a proto jsou v těhotenství výhodnější. Pro ty ženy, které neví, co konkrétně by měly jíst – rostlinné bílkoviny obsahují např. luštěniny a obilniny a živočišné bílkoviny naleznete v mase, vejcích, mléčných výrobcích a v mléce samotném.
Dále bychom měly přijímat také tuky. Ty jsou nedílnou součástí stravy, ale uvědomte si, že živočišné tuky v potřebné dávce zkonzumujeme již v mase a v mléčných výrobcích. Na přípravu pokrmů a mazání na pečivo používejte tedy tuky rostlinné. Sacharidy konzumujte ve formě škrobu. Tzn. dopřávejte si brambory, rýži, těstoviny a pečivo. Jelikož většina nastávajících maminek má problémy se zácpou, zaměřte se tedy spíše na celozrnné pečivo. Nikdy nezapomínejte na dostatečný příjem zeleniny a zakysaných mléčných výrobků. Železo, které je tolik důležité především pro krvetvorbu, získáte z masa, vnitřností, vajec a zeleniny. Nezapomínejte na kyselinu listovou, která je pro plod velmi důležitá. Zajišťuje správný vývoj nervové soustavy. Takže do svého jídelníčku zařaďte čínské zelí, hrášek, brokolici a špenát.

Pitný režim

Také pitný režim je v těhotenství velmi důležitý. Dva litry denně by měly být naprostou samozřejmostí. Vyhněte se však sladkým nápojům a také nápojům, které obsahují chinin (tonic).

Rozhodně ne!

Pokud vám na dítěti záleží, rozhodně přestaňte kouřit! Kouření způsobuje poškození plodu již v prvních dnech a má negativní dopad na duševní vývoj miminka.
Také přestaňte pít kávu a kofeinové nápoje. Tyhle nápoje způsobují zvýšený krevní tlak, což je v těhotenství nežádoucí. Také můžou tyto nápoje vyvolat předčasný porod.
A nesmíme opomenout samozřejmě alkohol. K tomu snad není ani co dodat.