Znáte to, hádky jsou snad problémem každého vztahu a nemusí jít nutně o vztah mezi ženou a mužem. I kamarádka vás občas dokáže pěkně spráskat a co teprve vaši známí. Věděli jste ale, že někteří využívají hádek proto, aby se ke svým polovičkám přiblížili? Jestliže třeba i nad malými hádkami jen mávnete rukou a pak se divíte, že se vše ještě zhoršuje, mám pro vás radu – začněte je řešit!

Jediným rozumným vysvětlením, proč se vlastně lidé hádají, je fakt, že se snaží prosadit si svůj názor a jakmile s ním druhá strana nesouhlasí, vznikne prostě problém. Jenže skoro vždycky to jde udělat bez zbytečného humbuku kolem – jde ale o to, umět takové situace řešit s nadhledem. Nikdy se nic nevyřeší samo a jen tak. Naštěstí existují užitečné tipy, jak zahnat i ten zdánlivě největší konflikt.

Přiznejte svou vinu!
Jasně, ani jeden z vás si prostě nechce přiznat, že onen problém je vaše chyba, ale budete si muset přiznat, že něčí prostě je. Nemusíte se nutně začít obviňovat za vše, co hádky vyvolává, ale naučit se nést alespoň část viny a nahlas přiznat, že na tom máte možná tak trochu i svůj podíl. Chápeme, že ať už je to žena nebo muž, nikdo z nich rád nepřijímá vinu a fakt, že někdo z nich chyboval, ale možná když si to přiznáte, druhá polovička se uklidní a vy na sebe přestanete konečně štěkat. Všechno se dá vyřešit naprosto v klidu, ale je důležité chtít.

Stop nekonečným hádkám
Všimli jste si, že čím víc se snažíte situaci vysvětlit nebo ji nějakým způsobem vyřešit, tím je to horší? Většina lidí pak na sebe začne vytahovat i ty nejděsivější fakta, což je podle mě zcela zbytečná záležitost a zároveň ten nejlepší způsob, jak pokračovat v ještě uřvanější hádce. Musí mít jeden z vás nutně pravdu? Nebo snad poslední slovo? Prostě na chvíli vypněte, přestaňte se hádat a každý si situaci vyjasněte – klidně někde o samotě. Zamyslete se nad tím, co vlastně řešíte a jestli to řešíte tak, aby se to skutečně vyřešilo a hádka nepokračovala ještě dalších x hodin.

Překonejte to společně
Pořád svému příteli vnucujete, jak je to jeho chyba a zase naopak? Tím se ale nic nevyřeší. Prvním krokem ke stopnutí hádky a vyřešení konfliktu je, že se přestanete navzájem obviňovat. Místo toho, abyste se navzájem přestali urážet a házeli vinu jeden na druhého, si raději řekněte, že teď jste v tom spolu, je to váš společný problém a také ho společnými silami vyřešíte. Je důležité, abyste si furt dávaly najevo, že se máte rádi a že si jeden druhého vážíte.

Proste a milujte se
Vážně při hádce nebo konfliktech pomáhají zcela jednoduché fráze typu: „Prosím poslouchej mě na chvíli,“ nebo „Prosím zkus to pochopit“. Je to mnohem lepší než křičet: „Buď už ticho.“  A stejné je to také s city – i když se zrovna hádáte nebo si nerozumíte, pořád nepřestávejte dávat druhé polovičce najevo, že ji máte rádi a skutečně, nějaké to občasné „mám tě ráda“ dokáže divy.