Stal se vám pracovní úraz a nyní hledáte informace o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění? V tomto článku se dozvíte, podle čeho a jak se při výpočtu postupuje.

Jakou hodnotu má jeden bod

Každý bod bolesti a ztížení společenského uplatnění má stejnou hodnotu, a to konkrétně 250 Kč. Představte si například, že zaměstnanec při vykonávání pracovních povinností utrpí lehký otřes mozku. Tomuto zranění odpovídá 20 bodů a odškodnění bolesti by tedy bylo ve výši 5 000 Kč.

Bodové hodnocení pracovních úrazů vychází ze zákoníku práce a nařízení vlády č. 276/2015 Sb., ve kterém je stanoven výpočtový mechanismus pro jednotlivé typy zranění.

TIP: Utrpěli jste trvalé následky pracovního úrazu? Zjistěte, na jaké odškodnění máte nárok.

Základní bodové hodnocení bolesti lze navýšit

Při bodovém výpočtu bolesti by měl hodnotící lékař zvážit možnost navýšení základního hodnocení. To ostatně přímo umožňuje nařízení vlády č. 276/2015 Sb.

Můžeme se v praxi setkat s tím, že lékař provede nesprávný výpočet odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění. Zapomene například zahrnout body za operační zákroky nebo opomene některé položky újmy na zdraví u ztížení společenského uplatnění.

Lze proto doporučit, abyste se v takovém případě obrátili na specializovaného znalce z oboru zdravotnictví, který provede správný výpočet. Vy tak budete mít jistotu, že výpočet byl proveden správně.

Další informace z oblasti odškodnění pracovních úrazů najdete na www.odskodnenizapracovniuraz.cz.