Máte malé děti? Chcete pro jejich rozvoj jen to nejlepší? Řešíte, zda patří do jejich něžných tlapiček již od malička chytré dotykové “hračky”, anebo ne? Ano, v dnešní době moderních technologií se jim neubráníte. A navíc, “chytrá prkýnka” vaše děti zbožňují. Jak je ale používat k rozvoji dětské osobnosti? A kdy je ten nejlepší čas pro první tablet?

Děti jsou neuvěřitelně šikovné a vnímavé

Z vlastní zkušenosti vím, mám dvě malé dcery, že děti přistupují k chytrým hračkám zcela interaktivně. Nepotřebují manuály, mají totiž dostatek času a fantazie, a rády zkoušejí pokus – omyl. A hlavně, nebojí se jich. Realita je taková, že zapnout hru na mobilu nebo si pustit video na tabletu dnes umí děti dřív, než si zavázat tkaničky. Je zásadní chybou, a mnoho dospělých to s oblibou dělá, aby měli od dětí klid, že posadí svoji ratolest na gauč, dají jí do rukou tablet a pustí na celé dopoledne sérii pohádek. Podle průzkumů dnešní malé děti používají tablety a mobily jako běžné hračky. To asi sami cítíte, že to není ideální.

Pohádku před spaním z úst maminky nic nenahradí

Ač odborníci říkají, že minimálně dětem do 3 let tablety do rukou nepatří, stejně se tomu neubráníte, a proto je lepší držet se pravidla, “než dělat, že tablety neexistují, raději je mít pod kontrolou”. Ano, pečlivě vybraná pohádka bývá po obědě pro dítě sladkou odměnou a i při dlouhé cestě autem může být tablet vítanou doplňkovou aktivitou. Záleží vždy na aplikaci, kterou dětem nabídnete. Děti musí také jednoznačně vnímat, že tablety nemohou používat neustále, ale jsou zde jasně vymezená omezení, a to jak se času i účelu týče. Na druhou stranu i dospělí by si měli uvědomit, že tablet není jen pro zabavení dětí, ale díky vhodně vybraným aplikacím může být aktivním interaktivním nástrojem pro učení a rozvoj dítěte zábavnou formou.

Důvody proč pořídit dětem tablet

Je tisíc důvodů, proč by vaše dítě mělo mít tablet pro zábavu, ale zkusme zde vyslovit i několik důvodů, zvláště pak u dětí školního věku, kdy tablet funguje jako neocenitelná pomůcka pro školní aktivity.

Tablet je ideálním pomocníkem v případě nemoci, kdy se vaše dítě vrací zpět do školy a potřebuje si doplnit zápisky. S pomocí iPad mini 4 si v okamžiku nafotí zápisky od svých spolužáku, aniž by si od nich musel půjčovat sešity. Tablet poslouží i v případě, že mu zápisky nafotí spolužáci a pošlou je emailem. iPad může posloužit i jako diktafon v případě, že si vaše dítě nestíhá výklad učitele z nějakého důvodu zapsat. Jednoduše si výklad nahraje, uloží a kdykoli si ho spustí či přepíše do sešitu.

Tablet může být i pomocníkem pro “děravé” hlavy. Vím, o čem mluvím, to se netýká jenom dětí. Existuje celá řada aplikací, které nabízejí různé druhy kalendářů a následné upozornění, že se blíží termín odevzdání daného úkolu. No, a na závěr, tablety nabízí nejen nepřeberné množství aplikací typu kalkulačka, ale i mnoho užitečných vzdělávacích aplikací.

Záleží jen a jen na vás. Lepší je, než tablet dětem zakazovat, naučit je, jak tablet aktivně používat; existuje například “apka” na doplňování „i“ a „y“, na procvičování matematických úloh, učení vzorečků či aplikace na zdokonalování rýsování. Vaše dítě může s tabletem trénovat cizí jazyky, fyzikální vzorce či chemické názvosloví.