dcdcdJestliže vás trápí tvz. syndrom suchých očí, existuje řešení, které vás tohoto problému dokáže zbavit. Vědci z lékařské university v Tokio tvrdí, že onen problém suchých očí může jednoduše vyřešit popíjení kávy.

Suchost očí je problémem spousta lidí, ale především postihuje starší generaci. Je to velmi nepříjemná záležitost, která dokáže pěkně potrápit život. Suchost, svědění, bolest v očích, fotofobie a únava bývají hlavními příznaky tohoto onemocnění.

Vědci ale naštěstí vynalezli řešení – údajně kofein stimuluje produkci tělních tekutin, např. sliny a žaludeční šťávy, ale také dokáže dobře stimulovat slzné žlázy. Tyto znalosti převedl do praxe tým japonských vědců, kteří provedli experiment na 78 dobrovolnících.

Tito lidé se potýkali ať už s problémy s vysokým tlakem, alergickými reakcemi, syndrom suchých očí nebo i jiných očních onemocnění. Šest dní před samotným experimentem byli požádáni, aby nekonzumovali léky a kofein. Polovině z nich bylo nejdříve nabídnuto, aby si vzali prášky, které obsahovali kofein a pak placebo. Druhá polovina účastníků bylo zase nejdříve podáváno placebo a pak kofein. Množství slzné tekutiny bylo měřeno 45 minut po užítí pilulky. Výsledky nakonec ukázaly, že syndrom suchého oka se rozvinul pouze u 13% účastníků, kteří dostali kofein v porovnání se 17% těch, kteří dostali placebo.