Děti jsou v podstatě takové houby, nasávají všechno, co se okolo nich děje. Sledují své nejbližší – tedy rodiče a možná i prarodiče, protože s těmi jsou nejčastěji, ti jsou jejich vzory. Můžete říkat spoustu věcí, ale dětí se vzhlížejí často ve vašem chování a tom, co děláte, jak reagujete. Chcete být pro své děti dobrým vzorem? Chcete, aby byli v životě úspěšní, pomáhali druhým, žili šťastně, spokojeně, v souladu se vším okolo.

Být dobrým vzorem

To chce asi každý rodič, každá máma a každý táta. Nemůžete říkat, tohle bys měl udělat, takhle bys to měl dělat, když vy sami to děláte jinak, právě tak, jak by se to podle vás údajně nemělo. Musíte být vzorem i mimo to, kdy na děti působíte výchovně, říkáte jim, co dělat. Na co se zaměřit? V čem být dítěti vzorem?

Pohybová stránka

Už i děti jsou stále častěji obézní, mají špatnou stravu, nedostatek pohybu a nedostatek spánku. Od koho to asi budou mít? Od rodičů. Pokud oni nejsou aktivní, necvičí, dají si o půlnoci brambůrky a strava je nejčastěji ve fast foodu, vynecháváte snídaně a podobně, pak se nedivte, že děti v tomto ohledu strádají.

Duševní stránka

O fyzično se postaráte, ale co duchovno? Duše také může trpět – stres, nervozita, deprese, úzkosti, panika. To všechno můžete zažívat jak vy, tak i dítě. Ukažte mu, že to lze zvládat dobře, nemusí stres a problémy potlačovat, neřešit, ale není ostuda si občas poplakat, mít špatnou náladu, ale pak vše zvládnout, vypěstovat si odolnost proti stresu.

Závislost na sociálních sítích

Dnešní doba je stále „chytrá“ mobily, tablety, notebooky, hodinky a všechno ostatní. Pokud potřebujete k životu tyto věci, určitě si udělejte vlastní pravidla. Do práce chodíte, ale řešit jí doma, při vaření? Neustále sedět na telefonu a nevnímat okolí? Ukažte dětem to, jak to funguje, že když trávíte čas s nimi, nemusíte koukat do mobilních telefonů a ostatních věcí.

Doporučujeme: Konečně léčba zubů pro děti, která opravdu funguje.