Rádi byste se lesem proháněli jako Robin Hood? Nebo alespoň jako on uměli střílet z luku či kuše? Tak se to naučte!

Podle některých zdrojů lukostřelba spolu s řečí a ohněm patří mezi největší lidské objevy. Není se ani čemu divit. V dobách, o nichž je řeč, v podstatě byla hlavním zdrojem obživy. Dnešní lukostřelba je spíše koníčkem a sportem. Nebo obojím.

Nároky na lukostřelce

Lukostřelba je krásný sport, potažmo rekreační aktivita. Vyžaduje dobrou mušku, pevnou ruku a stoprocentní soustředění. V podstatě by se dalo říci, že pokud trefíte terč před stovkami diváků, hned tak vás nic nerozhází. Lukostřelec ovšem musí mít i pevná záda. Dokážete si vůbec představit, co to obnáší natáhnout luk? Respektive jaký odpor budou muset vyvinout? Jedná se o třicet kilogramů! Jen napnutí luku tedy vyžaduje patřičnou sílu střelce.

Typy luků

Na trhu se setkáme s několika typy luků. Základní rozdělení je na luky cvičné, sportovní, lovecké, reflexní a kladkové. Rozdíl mezi nimi je především v jejich dosahu, tedy dostřelu šípu. Zatímco u luků cvičných se jedná o třicet metrů, u luků sportovních a loveckých až sedmdesát metrů.

Vybíráte svůj první luk?

V tom případě byste se měli zaměřit jednak na parametry luku a jeho účel. Pokud s lukostřelbou začínáte, v hledáčku vašeho zájmu by měly být snadno ovladatelné luky reflexní. Hodláte-li luk používat při lovu, vhodnější pro vás bude luk kladkový. Tento luk nachází své využití i při sportovní lukostřelbě. Speciální kategorií jsou luky dětské.

Zaměřeno na kuše

Lukostřelec ovšem může střílet i z kuše, které se také říká samostříl. Ve srovnání s lukem kuše disponuje vyšší silou tahu. To však automaticky neznamená, že doletí na větší vzdálenost. Na trhu se v podstatě setkáme se třemi typy kuší, ať již se jedná o reflexní, kladkové a pistolové.

Obraťte se na specialisty

Výběr vhodného modelu právě pro vás konzultujte s odborníky ze specializovaných obchodů či e-shopů, jako je například kentaurzbrane.cz. Tam se na prodej zbraní a střeliva specializují, a dá se proto předpokládat, že o tomto segmentu vědí téměř vše. Tak, ať máte přesnou mušku!