Rádi byste zhodnotili své peníze, ale tápete v nabídce bankovních produktů? Chtěli byste své prostředky bezpečně uložit a zároveň docílit zajímavého výnosu? Zkuste zvážit investování do zlata! Tento vzácný kov je už po tisíce let respektovaným a ceněným artiklem. Dalo by se říci, že se jedná o nesmrtelnou komoditu, do níž investují lidé po celém světě. V dnešní době je navíc nákup zlata dostupný i pro méně zámožné investory. Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Pokud máte volné prostředky, jež několik let nebudete potřebovat, pak se vám možná budou hodit následující informace.

Nejdůležitější benefity investičního zlata

Investiční zlato má oproti klasickým bankovním produktům několik zajímavých výhod. První, a asi tou nejpřesvědčivější pro investory, je jeho stálá hodnota v čase. Zlato totiž na rozdíl od jiných komodit nepodléhá inflaci, díky čemuž dosáhnete v průběhu let zhodnocení svých prostředků. Dalším neméně důležitým benefitem je osvobození od daní, a to od daně z příjmu a DPH. Tento speciální režim, který je určen výhradně pro investiční zlato, upravuje zákon o dani z přidané hodnoty. Mezi podmínky daňové úlevy patří například stanovená minimální ryzost, a několik dalších požadavků.

Čím se při nákupu řídit

Nákup zlata je třeba pořádně promyslet a předem si nastudovat potřebné informace, abyste nakoupili nejvýhodnější nabídku. Můžete se například řídit pravidlem, že čím vyšší gramáž, tím výhodnější koupě. Na trhu se setkáte se třemi typy investičního zlata, které mají různá provedení. Jedná se o zlaté cihličky, slitky, nebo mince. Dobrý pozor si ale dejte na to, zda nekupujete sběratelskou edici mincí. Ta je totiž několikanásobně dražší, jelikož jde o takzvané umělecké zlato. Prodejní cena se pak odvíjí od parametrů daného kusu, jako je hmotnost, velikost, míra ryzosti a mají na ni vliv také náklady spojené s výrobou.