Cítíte, že je ten pravý čas na to, abyste si pořídila se svým partnerem miminko? Úžasné! Než se však vaše rodinka rozroste, měla byste sebe a své tělo na těhotenství připravit. Pomohou vám zajistit hladký průběh těhotenství a porodu.

Zásobte své tělo vitamíny
Před samotným otěhotněním, nebo alespoň v průběhu těhotenství, se snažte své tělo zásobit obrovským množstvím vitamínů. Vhodné je užívat různé doplňky stravy, mezi které patří např. kyselina listová. Doporučená dávka u žen, které nejsou těhotné, je 400 mcg denně, což znamená, že těhotné ženy ji opravdu potřebují. Tento doplněk stravy začněte užívat měsíc před tím, než se o miminko začnete s partnerem snažit. Těhotné ženy, což je zřejmě skoro jasné, potřebují mnohem více výživy a vitamínů, což platí také o zvýšení množství doplňků stravy. Pokud užíváte kyselinu listovou, v těhotenství se její dávka může zvýšit až na 600 až 800 mikrogramů. Vždy je však nutné poradit se se svým lékařem, který vám pomůže najít nejvhodnější doporučenou dávku pro vaše tělo, na základě vašeho zdraví a rodinné anamnézy.

Krom kyseliny listové začněte užívat prenatální vitamíny – také nejméně měsíc před plánovaným otěhotněním. Pokud nechcete brát tolik vitamínů, můžete najít takové doplňky stravy (vitamíny), které již v sobě mají doporučenou dávku kyseliny listové.

Obejděte doktory
Máte doma určitý seznam doktorů, ke kterým byste měla zajít, nebo ke kterým byste chtěla zajít? Udělejte to teď, během těhotenství si lítání po doktorech užijete až až. Zastavte se i u vašeho zubního lékaře, abyste nemusela mnohé zákroky podstupovat během těhotenství. Zajistěte si aktuální snímky vaše těla a ujistěte se, že vaše tělo je zdravé a v dobré formě. Např. návštěva zubního lékaře před těhotenstvím je nutná z toho důvodu, že když se během těhotenství zvyšují těhotenské hormony, vaše dásně mohou být podrážděné, mohou krvácet a opuchat. Péče o chrup je tedy důležitou součástí těhotenství. Jestliže byste během těhotenství trpěla zánětem či onemocněním dásní, je zde riziko, že porodíte předčasně.

Zkontrolujte své léky
Při té příležitosti, až budete obíhat veškeré doktory, zajděte si i za svým praktickým lékařem a poraďte se s ním o všech lécích, které užíváte. Zda nemohou narušit vaši snahu otěhotnět nebo se v budoucnu podepsat na nějaké fázi v těhotenství. Mluvte nejen o lécích na předpis, ale i o všech bylinkách, potravinových doplňcích, které v současné době užíváte. Mnoho léků, doplňků stravy a bylinek nemusí být vhodné pro těhotné ženy. Váš lékař vám v takových případech může najít náhradu nebo lepší alternativu, která vašemu početí nezabrání a neohrozí v budoucnu vaše těhotenství.

Cvičte
Slyšela jste snad někde, že těhotné ženy mají být v klidu a nepřepínat se? Zdravotní cvičení pro těhotné však není nezdravé. Pokud jste ještě nezačala své tělo „trápit“, začněte co nejdřív. Pokud jste doposud cvičila, pokračujte ve cvičení i během těhotenství. Nejste-li si jistá, jak dlouho je cvičení bezpečné, poraďte se se svým lékařem. Můžete začít cvičit např. prenatální jógu, která je bezpečná nebo jiné prenatální cvičební programy určené pro těhotné ženy.

Jezte zdravě
Jak jste doposud jedla? Pokud víte, že to není nic moc, snažte se to zlepšit. Před samotným těhotenstvím klidně navštivte výživového specialistu, který vám pomůže zjistit, které potraviny bude lepší vyloučit, a také se dozvíte, které vám chybí a je třeba je do jídelníčku začlenit. Jestliže kouříte, samozřejmě s tím okamžitě přestaňte, nejlépe několik měsíců před samotným otěhotněním. Mnozí lékaři zároveň doporučují nepít žádný alkohol a kofein, nebo alespoň snížit jeho konzumaci na minimum před otěhotněním. Důležité je také si pamatovat, že až otěhotníte, jíte za dva. Takže je důležité jíst střídmě, hodně malých porcí několikrát denně.