Počet pacientů trpících artritidou neustále roste. Nemoc je hlavní příčinou invalidity po celé zemi a ženám je tato nemoc zjišťována čím dál tím častěji. Takže co je vlastně artritida a jak jí můžeme zabránit?

Oč vlastně jde?

Artritida je kloubní onemocnění, které je způsobeno zánětem. Obvykle se to stává v případě, že se o sebe dva klouby třou, a tím je tak „zničena“ chrupavka, která brání kostím před dotykem mezi sebou. Artritida však může být způsobena i z autoimunitní reakce.

Podle nadace Arthritis existuje více než 100 forem artritidy. Tato nemoc může postihnout každého, jehož chrupavka se opotřebí, trpí osteoporózou nebo to může být spojeno také se zánětem vyplývajícím z poruch imunitního systému – zde je například artritida známá jako revmatoidní artritida.

Proč vzniká?

Existuje samozřejmě hned několik důvodů, proč se u člověka může toto onemocnění vyskytnout. Mezi nejčastější ale patří:

  • Poranění kloubu
  • Metabolické problémy
  • Dědičné faktory
  • Infekce

Artritida však může vzniknout i náhodně bez určení příčiny.

Jaké jsou příznaky?

Lidé, kteří trpí tímto onemocněním, mohou zažít desítky bolestivých symptomů, včetně zánětu, zarudnutí v místě kloubu, ztuhlost kloubů nebo otoky.

Jestliže je ale u někoho diagnostikována artritida závažné formy, příznaky mohou být samozřejmě daleko jiné  – například horečka, otoky žlázy, hubnutí, únava, problémy s plícemi, srdcem nebo ledvinami.

Kdo je v ohrožení?

Artritidou může být postižen téměř kdokoliv. Po celém světě trpí tímto onemocněním zhruba 350 milionů lidí. Více než polovina z nich jsou mladší 65 let a téměř 60 % tvoří ženy.

Jak zjistíte, že ale trpíte artritidou také vy? Prvním krokem k diagnostice tohoto onemocnění je znalost příznaků. Jestliže si začnete všímat, že vás bolí klouby nebo máte zánět, vyhledejte lékaře. Ten vám pravděpodobně odebere vzorky krve a udělá také rentgen kloubů. Jakmile bude diagnóza stanovena a potvrzena, lékař pošle pacienta na revmatologii. Zde bude předepsána léčba vhodná pro pacientům zdravotní stav.

Jak se to léčí?

Léčba samozřejmě závisí ve velké míře na tom, jaký typ artritidy je u pacienta stanoven. Klasická léčba však zahrnuje:

  • Fyzikální terapii
  • Dlahování
  • Ledovou terapie (pravidelné „chlazení“ kloubů
  • Léky proti zánětům
  • Operace

Jak se můžete bránit?

Existuje několik tipů, díky kterým můžete šanci, že se u vás toto onemocnění vyskytne, snížit. Zde je několik z nich:

1) Pravidelně se hýbejte: Nejen, že je cvičení dobré pro vaše srdce a kardiovaskulární systém, ale je také dobré pro vaše svaly, kosti a klouby.

2) Strečink: Strečink zvyšuje svalový tonus a pomáhá také zvyšovat pohyblivost kloubů. Jen se vždy dobře ujistěte, že jsou vaše svaly a klouby zahřáté.

3) Správná strava: Vaše kosti potřebují ke správnému vývoji řadu živin, díky tomu zůstanou také pevné a zdravé. Proto jezte potraviny bohatí na vitamin C a E a vápník.

4) Pijte dostatek vody: Voda tvoří 70 % z chrupavky v kloubech a pomáhá udržovat ji „kluzkou“, takže se kosti proti sobě netřou. Pijte alespoň osm sklenic denně.