Učení ve škole a doma je přece jen něco trochu jiného. Pokud se učíte společně s dětmi, inspirujte se několika body, jak si to ulehčit. A to jak pro vás, tak i pro vaše děti.

Ujistěte se, že dítě všemu rozumí

Při učení si dejte pozor na to, aby dítě opravdu rozumělo každému slovu v zadání. A také všemu, co mu říkáte. Zkrátka a jednoduše se snažte zabránit jakémukoliv nepochopení. V takovém případě by totiž dítě mohlo přestat rozumět celému učivu.

TIP: Trápí vás problémy s domácími úkoly? Zjistěte, jak je společně s dětmi řešit.  

Používejte názorné obrázky

Děti si často nedokáží správně představit, co se vlastně učí. Proto je vhodné vzít si na pomoc obrázkové encyklopedie nebo jednoduše sílu internetu. Pokud si například vaše ratolest neví rady s řešením slovní úlohy, pomozte mu s nakreslením celé situace. Díky tomu si bude moct vše mnohem lépe představit.

Nesdělujte dětem okamžitě řešení

Snažte se své děti co nejvíce vést k samostatnosti. Neprozrazujte jim tedy řešení, pokud máte pocit, že jim přemýšlení trvá moc dlouho. Místo toho se jej zeptejte, jak celé situaci rozumí a nechte si to od něj vysvětlit. Zároveň mu dopřejte dostatek času, aby se mohlo nad celou problematikou opravdu zamyslet.

Nezapomínejte chválit

Když dítě udělá byť jen drobnost správně, nezapomeňte ho za ni patřičně pochválit. Nemyslete si, že se chválení rovná rozmazlování. Jedná se jen o potvrzení toho, že vidíte, že se vaše dítě snaží. 

Trénujte trpělivost

Při učení s dětmi je velmi důležité být trpěliví. Děti se často nenaučí číst v případě, že jsou dospělí zbytečně netrpěliví a nervózní. Dopřejte svým ratolestem dostatek času k tomu, aby se s tímto úkolem popasovaly po svém. Uvidíte, že to přinese ovoce.  
Více článků z oblasti vzdělávání najdete na www.basic.cz.