Své dítě milujete z celého srdce a děláte všechno proto, aby bylo nejen zdravé, ale i šťastné. Takhle smýšlí většina matek. Jak je tedy možné, že téměř třetina dětí má v 6 letech poškozené nohy? Odpověď je jasná. Mnoho matek nedbá na správnou obuv pro své děti! A to je velká chyba!

Mé dítě nemá poškozenou nohu!

Přestože noha vašeho dítěte momentálně vypadá dobře a nejeví žádné známky poškození, rozhodně si nemyslete, že máte vyhráno. Lékaři se shodují, že poškozené chodidlo se velmi často projeví až v dospělosti, kdy je už pouze jediná možná léčba – operační zákrok. Proto by žádná maminka neměla šetřit na obuvi pro svou ratolest. Maminky si musí uvědomit, že dětská noha je naprosto jiná, než noha dospělého jedince. Také je nutné si uvědomit, že dětem noha velmi rychle roste jak do délky, tak do šířky. Dětská nožka roste průměrně 15 – 18 mm za rok a u starších dětí je to pak 8 – 12 mm.  Dětská nožka je dlouho chrupavčitá a to znamená, že je velmi snadné nohu zdeformovat nevhodnou botou nebo nadměrným zatížením.

Jak to tedy vyřešit?

Zde vám nabízíme několik bodů, co můžete pro své dítě udělat:

Rozhodně ne boty z tržiště – Nenakupujte boty na tržišti! Většina obuvi prodávající se na tržišti je velmi nízké kvality. Nejčastěji je vyrobeno ze syntetických materiálů a bez jakýchkoliv atestů. Svým tvarem, proporcemi a velikosti rozhodně není vhodná pro dětskou nohu.

Kontrola – Snažte se pravidelně kontrolovat, zda-li dítě z boty nevyrostlo. U batolat se má kontrola provádět jednou za měsíc, u předškoláků a mladších školáků jednou za dva až tři měsíce a u starších dětí jednou za čtyři až pět měsíců.

Kvalitní boty – Kupujte vždy jen kvalitní boty a s dostatečným předstihem. Děti mají snížený práh citlivosti, proto nejsou schopny samy posoudit, zda je obuv netlačí.

Měřte nohu – Než půjdete nakupovat boty, změřte svému dítěti nohu. Měli byste vědět, že dětská obuv by měla být vpředu před prsty o 10 – 15 mm delší než noha.

Zkoušejte vždy obě boty

Ne boty po starších sourozencích – Nikdy nedávejte svému dítěti boty po starších sourozencích. Obnošené boty, které nohu správně nepodpírají, jsou velmi nevhodné.

Levné boty, častější kontrola – Pokud přece jen koupíte svému dítěti levnou obuv, tím častěji musíte provádět kontroly