A máme tady poslední část našeho miniseriálu zaměřeného na zdravé a krásné nohy. Tentokrát si povíme o natékajících nožkách a o křečových žilách, které na kráse taky moc nepřidají. Ale nebojte, i s tím se dá něco dělat!

Nateklé nohy

Proč nám vlastně nohy otékají? Tenhle problém souvisí s prouděním mízy v našem těle. Pokud míza neproudí tak jak má, vzniká problém. Nohy nám začínají otékat během dne a můžou nás také bolet. Míza může přestat proudit z různých důvodů. Nejčastěji je přerušen tok díky pooperačním jizvám, různým úrazům a také nesmíme zapomenout na civilizační návyky. Velmi běžně vznikají záněty v okolí postiženého místa. Lékaři se shodují, že pokud i vám natékají nohy, měli byste se lépe starat o svůj lymfatický systém. Že nevíte jak na to? Můžete si zajít na lymfatickou masáž, provádět speciální cviky nebo si alespoň zkuste lehnout a nohy si nadzdvihněte minimálně o 8 cm výše. Pokud chcete zastavit problém s otékajícíma nohama, je nutné změnit také životní styl. Zajistěte si více pohybu, upravte jídelníček a dodržujte správný pitný režim. Bez těchto opatření budete s problémem bojovat velmi těžko a ne s velkým úspěchem.

Křečové žíly

Křečové žíly – nepříjemné onemocnění, které nás může velmi omezit. O tom, že nožky s křečovou žílou nevypadají příliš hezky, si nebudeme ani zbytečně psát. Pokud i vy máte křečovou žílu, která se čas od času ozve, bylo by vhodné navštívit lékaře. Proč? Protože neléčená křečová žíla může poškodit i další tkáně na nohou – podkoží a kůži. Mohou vzniknout bércové vředy a různé kožní problémy. Ale není důvod k panikám! To že máte jednu křečovou žílu neznamená, že se u vás musí nutně objevit např. bércový vřed. Vždy se jedná o několik různých příčin, jako je např. životní styl, zatížení nohou apod. Je nutné si uvědomit, že vznik křečových žil se dědí, a proto je vhodné se zaměřit především na prevenci. Nejlepší prevence proti křečovým žilám je vyvážená strava a přiměřená a zdravá zátěž dolních končetin. Léčba tohoto onemocnění je dlouhodobá a po pacientovi se vždy chce, aby změnil životní styl. Jestliže i vás trápí křečová žíla nebo hned několik křečových žil a už jste s tím byla u lékaře a léčíte se, zkuste si ještě k tomu pravidelně dopřávat pohanku. Pohanka obsahuje rutin, který je velmi důležitý pro stavbu cévních a žilních stěn. Udržuje jejich pružnost a snižuje také vysoký krevní tlak. Pohanku můžete přidávat do různých pokrmů.